Camilerde kullanılacak olan eşyalarda her zaman belirli özelliklerin olması talep edilir. Hiçbir zaman eşyaların caminin havasını bozmaması gereklidir. En ufak detayına kadar tüm eşyaların camiye uygun bir yapıda olması gereklidir. Cami halısı çeşitli iplikten elde edilebilir. Camilerde çoğunlukla yün halılar tercih edilmektedir. Fakat son dönemde yün halılara alternatif olarak akrilik cami halısı modelleri tercih edilmeye başlanmıştır. Bu tercihin nedeni de her zaman ekstra özellikler sunuyor olmasıdır.

Cami zeminin tamamen hali ile kaplanıyor olması maliyet bakımından yüksek olan halıların seçilmesini zorlaştırır. Bu durum insanları farklı arayışlara itmiştir. Akrilik cami halısı bu ihtiyaç doğrultusunda ortaya çıkan sentetik ürünlerdir. İplikleri doğal değildir ve insan eliyle üretimi yapılır. Fakat özelliklerinin yüne çok yakın olması ve ekonomik bir yapıda olması nedeniyle çok daha iyi bir seçim olacaktır. Artık camilerin pek çoğunda akrilik halılar tercih edilir.

Akrilik Cami Halısının Özellikleri

Ekonomik olması nedeniyle akrilik cami halısı tercih etmeyi düşünen kişilerin özellikleri konusunda net bir bilgi sahibi olması şarttır. Eğer camilere konforlu fakat zor temizlenen bir halı alınırsa bu durum tam bir felaket olabilir. Bu nedenle de her zaman tanınan ve bilinen halıların alınması gerekli olur. Akrilik halıları tanımak için de tüm özelliklerinin bilinmesi gerekir. Akrilik cami halılarının sahip olduğu özelliklerden bazıları şu şekildedir:

  • Yumuşak yapılıdır. Camilerde tercih edilen halıların yumuşak bir yapıya sahip olması oldukça önemlidir. Akrilik cami halıları camilerde ihtiyaç duyulan yumuşaklığı sunabilen ürünler olurlar. Çıplak ayakla basıldığında bile rahat bir seçenek olmaktadırlar.
  • Dolgun yapılıdır. Akrilik cami halıları her zaman dolgun yapılı halılardır. Halının dolgun bir yapıda olmaması konfor bakımından ciddi sıkıntılara neden olur. Camilerde her zaman görkemli ve dolgun yapıda olan halıların tercih edilmesi gerekli olacaktır. Bu doğrultuda akrilik halıların dolgun özellikleri ile son derece uygun halı olurlar.
  • Dayanıklıdır. Cami halıları üzerinde sürekli olarak vakit geçirilen halılardır. İnsanlar bütün ağırlıkları ile beraber uzun süre halının üzerinde otururlar. Her gün düzenli bir şekilde kullanılan halılar olduğu için dayanıklı bir yapıda olması gereklidir. Aksi takdirde halıların kısa süre içerisinde değiştirilmesi gerekir. Akrilik cami halıları sentetik ipliklerden üretildiği için her türlü koşula karşı dayanıklıdır. Yıpranma ya da kopma gibi sorunlar ile karşılaşmazsınız.
  • Keçelenmeyen yapıdadır. Cami halılarında sık sık keçelenme problemi ile karşılaşılır. Halılar ne kadar iyi bir şekilde kullanılırsa kullanılsın belirli bir süre geçtikten sonra keçelenmeler ortaya çıkmaya başlar. Doğal ipliklerin tamamında bu sorun yaşanmaktadır. Fakat akrilik cami halılarında keçelenme gibi bir sorun oluşmaz. Çok uzun bir süre kullanılsa bile halılar ilk günkü yapısını koruyacaktır.
  • Rutubet ve küf tutmaz. Camilerin mimari yapısı küfe ve rutubete neden olabilir. Eğer halılar rutubet ve küfe karşı dayanıklı olmazsa bir süre sonra kokular çıkmaya başlar. Akrilik cami halısı tam da bu noktada yanınızda olmaktadır. Özel yapısı sayesinde küf ve rutubet sorunları ortaya çıkmaz.
  • Kolay temizlenebilir. Camilerde temizlik en önemli durumlar arasında bulunur. Temiz olmayan bir alanda ibadet edilmeyeceği için halıların her zaman temiz bir şekilde kalması şarttır. Kolay temizlenebilir olan bir halı alınmazsa cami yönetimi için çok zorlu bir süreç başlar. Akrilik cami halıları sentetik özellikte olduğu için rahat bir şekilde temizlenebilen ve leke tutmayana halılardır.
  • Ekonomiktir. Akrilik halıların camilerde tercih edilmesinin en önemli sebebi fiyatlarının ekonomik olmasıdır. Camilerde büyük ölçülere sahip halılar kullanılmaktadır. Bu halılar akrilik halılar arasından tercih edilirse uygun ödemeler yapılacaktır. Aynı alanın yün halılar ile kaplanması çok yüksek fiyatların ortaya çıkmasına neden olur.

Akrilik Cami Halılarının Dezavantajı

Akrilik cami halısı modellerin pek çok avantajı olmasına rağmen dezavantajları da bulunmaktadır. Bunların ilki sentetik malzemelerden üretiliyor olmasıdır. Sentetik yapılı iplik olan akrilik hassas ciltler üzerinde alerjik reaksiyonların meydana gelmesine neden olabilir. Uzun bir süre boyunca halının üzerinde vakit geçirildiğinde yanma ya da kızarıklık problemleri ile karşılaşmak söz konusu olacaktır.

Akrilik cami halılarının üretiminde kimyasal maddelerin kullanılıyor olması yangın durumunda olumsuz etki yaratır. Kolay bir şekilde alev alan ve kolay bir şekilde alevi etrafa yayan halı çeşididir. Bu halılar en büyük dezavantajını yangın anında ortaya çıkarır.

Akrilik Cami Halısı Modelleri

Akrilik cami halısı çalışmaları ile ülkemiz içerisinde hizmetlerini sürdürmekte olan birçok marka, etkin ve hızlı çalışma tempoları ile adından söz ettirmektedir. Müslümanlar için çok önemli olan ibadethanelerin başında yer alan camiler, ülkemizin pek çok bölgesinde bulunmakta ve gün içerisinde kullanıma açık olan ibadet bölgelerinin de başında gelmektedir. Bundan ötürü akrilik cami halısı temizliği de çok önemlidir. Bu bakımdan cami halıları da çok önemli olmakta ve şu an hala çeşitli camiler içerisinde kullanılmaktadır.

Akrilik cami halılarında iç açıcı renkler ve özgün tasarım çizgileri çok önemlidir ve cami cemaatini yakından ilgilendiren ayrıntılardan biridir. Cami cemaatinin konforlu ve camilerin iç bölgelerinin çok daha ferah olması için oldukça önemli olan cami halıları, pek çok farklı tekstil firması bünyesinde de üretilmekte ve toplumun hizmetine sunulmaktadır.

Akrilik Cami Halısı Seçenekleri

Akrilik cami halısı modellerinde çok çeşitli desen ve renkler bulunmaktadır fakat ibadet sırasında gözü yormayan model ve renkler seçilir. Burada Göbekli akrilik camı halıları, Seccadeli akrilik cami halıları ve Saflı akrilik cami halıları ön plana çıkmaktadır. Cami içerisinde dekoratif açıdan da bir anlamı olan akrilik halılar çoğunlukla Osmanlı motifli ve çiçek desenli geleneksel el işleme dokularına sahiptir.

  • Çiçek Desenli Akrilik Cami Halıları: Cami içerisinde bir halının uygun olabilmesi için ibadet ederken rahatsız etmemesi beklenir. Çiçek desenli akrilik halılar ince ayrıntılara sahiptir, çoğunlukla seccade ve saflı türünde üretilen halılarda kullanılır.
  • Osmanlı Motifli Akrilik Cami Halıları: Geleneksel Osmanlı motiflerini yansıtarak üretimi yapılan akrilik cami halısı hem cami içerisinde tamamlayıcı bir unsur olarak hem de kullanım amacı itibariyle kullanıcılar tarafından sık sık tercih edilmektedir. Osmanlı motiflerinde geleneksel olarak belirlenen bazı şekiller vardır; el oyması modeller, bordürlü desenler, tezhip, gül ve benzeri çiçek desenleri, baklava desenleri gibi Osmanlı dönemini yansıtan pek çok motifle akrilik halılar üretilir.
  • Göbek Desenli Akrilik Cami Halıları: Halının tam ortasında bir çerçeve etrafında Osmanlı dönemini yansıtan motiflerin dokunarak üretildiği bir halı çeşididir. Akrilik halılarda sık sık üretilen göbekli modeller, cami içerisinde estetik bir görüntü ortaya çıkmaktadır.

Akrilik cami halısı seçenekleri ile her zaman ön plana çıkmayı başaran firmamız Sönmez Halı, müşterilerine kaliteli bir şekilde hizmet vermektedir. Kaliteli, modern, şık, farklı, uygun fiyatlı ve dayanıklı akrilik cami halısı modellerimiz ile beklentilerinizi en iyi şekilde karşılamaya devam ediyoruz. Akrilik cami halısı modellerimiz ile ilgili detaylı bir şekilde bilgi almak ya da avantajlı tekliflerimizden en iyi şekilde yararlanmak için bize iletişim kanallarımızdan dilediğiniz zaman ulaşım sağlayabilirsiniz.