Camiler Müslümanların ibadet alanları ve aynı zamanda dinin birer timsalidirler. Dünyanın dört bir tarafından farklı yoğunluklarda camiler bulunmakta, ülkemiz bu açıdan çok daha fazla zenginliğe sahip olmaktadır. Ülkemizin çok uzun yıllardır İslam coğrafyası olması ve farklı medeniyetlere ev sahipliği yapması nedeniyle farklı özelliklerde, mimarilerde ve büyüklüklerde camiler yer almaktadır. Bütün bu camilerin dekorasyonunda birçok farklı malzeme kullanılmakta, özellikle cami halıları bunlar arasında olmazsa olmazlardandır.

Cami halıları geçmişten günümüze camilerin zeminlerini kaplarken aynı zamanda camilerin estetiği üzerinde büyük pay sahibidir. Bir camiye girenin ilk gözüne çarpan halılardır ve halının estetiği doğrudan caminin dekorasyonunu etkilemektedir. Sönmez Halı firmamız geçmişten bugüne her türlü camiye uygun cami halıları ile öne çıkmakta, isteğe ve tercihe en uygun modelleri kullanıma sunmaktadır. Profesyonel kadrosuyla bütün ihtiyaçlara en iyi karşılığı vermektedir.

En Çok Tercih Edilen Cami Halıları

Ülkemizin dört bir tarafından, farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan, mimari ve büyüklük olarak çok farklı camiler vardır. Bu camilerin iç dekorasyonları genel olarak İslam nişanelerine göre dekore edilse de çok farklı dekorasyonlar ortaya çıkabilmektedir. Buna bağlı olarak da çok çeşitli modellerde cami halıları ile zeminler süslenmektedir.

Cami halısı modelleri kullanılan hammaddeye ve uygulanan desenlere göre farklılık göstermektedir. Buna göre başlıca cami halıları şunlardır:

  • Akrilik cami halısı: Sentetik malzemeler kullanılarak üretilen akrilik cami halıları özellikle son çeyrek asırda en çok tercih edilen cami halısı modellerindendir. Özellikle sıcak iklime sahip yerlerde kullanılan akrilik cami halıları yeni camiler başta olmak üzere bütün camilerde tercih edilmeye devam etmektedir.

Akrilik cami halıları renk, desen ve model olarak çok geniş bir seçeneğe sahiptir. Kolay temizlenebilir olmaları, çabuk kir tutmamaları ile öne çıkmaktadırlar. Terleme yapmama özellikleri yanında yün halı kalitesine yakın şekillerde üretilebilmektedir. Yün halılara nazaran akrilik halılar daha uygun fiyatlı olmaları nedeniyle de tercih edilmeye devam etmektedir.

  • Yün cami halısı: Geçmişten bu yana halılarda en çok kullanılan hammadde yündür. Yünün doğallığı, kalitesi ve estetiği cami halılarında da yünün fazlaca tercih edilmesinde etkendir. Yün cami halıları son derece konforludur ve sağlık açısından son derece avantajlıdır. Aynı zamanda da dayanıklıdır.

Yün cami halıları tarihi camiler başta olmak üzere bütün camilerin zeminlerinde kullanılabilmektedir. İklimsel açıdan yün cami halıları özellikle nemli olmayan bölgelerde daha fazla tercih edilmektedir. Uygulama alanında ses ve ısı yalıtımı sağlamakta, bu yönüyle büyük camiler başta olmak üzere bütün boyutlardaki camilerde tercih edilebilmektedir.

Yün cami halılarında yeni nesil üretim teknolojileri kullanılabilmekte, böylece anti alerjik yapıda cami halıları üretilebilmekte, alev tutmayan, çabuk kirlenmeyen, özel üretim teknikleriyle güve gibi zararlılara karşı koruma sağlayan halılar ortaya çıkarılabilmektedir.

Cami halıları modelleri aynı zamanda desenlerine göre modellere ayrılmaktadır. Desenlerine göre başlıca cami halıları şunlardır:

  • Saflı cami halısı: İbadet esnasında cemaatin düzen ve nizam içinde durabilmeleri için üretilen halılardır. Çok küçük ya da dümdüz olmayan camiler dışında hemen her camide tercih edilebilmektedir. Cemaat rahatça saf tutabilmekte, çok farklı renk, desen ve model bulunmaktadır.
  • Seccadeli cami halısı: Saflı cami halılarında olduğu gibi seccadeli cami halılarında da cemaatin düzenli biçimde saf tutmaları ve namaz kılmaları sağlanmaktadır. Herkese bir seccade verilecek biçimde tasarlanan seccade motifleri ile namaz alanları tamamen belirginleştirilmektedir. Renk, işleme ve desen açısından çok geniş bir koleksiyon bulunmaktadır.
  • Göbekli cami halısı: Bu tür cami halılarında düz renk bir halının tam ortasına desen eklenmektedir. Desenin şekli, ölçüsü ve renkleri çok farklı şekillerde olabilmektedir. Ortada bulunan desenin büyüklüğü ile göze hoş gelen bir tasarım oluşmaktadır. Hususiyetle iç mimarisinde çok fazla renk ve desen bulunmayan camilerin ortasında göbekli cami halıları ortama çok daha ferah, havadar bir hava katmaktadır. Bu tür modellerde önce cami alanına göre en-boy ölçüsü çıkarılmakta, buna göre model ve renk tercihinde bulunulmaktadır.

Cami Halıları Arasında Seçim Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cami halıları günümüzde çok geniş bir seçenek sunmaktadır. Tasarım, renk, desen ve daha birçok açıdan alternatiflerin çok olması cami halıları arasında seçim yapmayı zorlaştırmaktadır. Bu açıdan cami halısı seçerken ilk dikkat edilmesi gereken iplik kalitesidir. İplik kalitesine bağlı olarak halının kalite seviyesi de düşüp yükselecektir.

Bir cami halısı mutlaka uzun ömürlü olmalıdır. Uzun yıllar yeniden halıya ihtiyaç duyulmamalıdır. Ayrıca camiler çok kişinin kullandığı, özellikle ramazan ayında, bayramlarda, cumalarda, kandillerde daha yoğun kullanılan yerlerdir. Bu nedenle hızlıca kirlenebilmektedir. Cami halısının leke tutmaz, kolay temizlenebilir ve kolay yıkanabilir olması gerekir. Temizleme sonrasında da renkleri canlılığını ilk günkü gibi korumalıdır.

Cami halıları arasında seçim yapılırken cemaat sayısı dikkate alınmalıdır. Kimi camiler çok daha fazla cemaate sahip olmakta, buna bağlı olarak da sürekli yoğun bir kullanıma maruz kalmaktadır. Kalabalıklar halının hem hızlı kirlenmesine hem hızlı aşınmasına yol açabilir. Bu nedenle deformasyona uğramayacak, aşınmalara dayanıklı halılar tercih edilmelidir.

Camilerin mimarisiyle halıları uyumlu olmalıdır. Bunun için uzman bir ekipten destek alınmalı, caminin yapısına, konumuna, özelliklerine göre en uygun cami halısı tercih edilmelidir. Ayrıca sadece caminin mimarisi değil, taban malzemesi de önemlidir. Camilerin tabanlarında en çok rastlanan sorun rutubettir ve bir camide rutubet varsa önce buna çözüm üretilmelidir. Tabana göre ne kadar keçe kullanmak gerektiği, taban ısıtıcısının kullanılıp kullanılmayacağı netleştirilmelidir.

Cami Halıları Fiyatları

Cami halıları ile alakalı en çok üzerinde durulan hususlardan birisi fiyatlardır. Cami halılarının fiyatları birçok etkene göre değişmektedir. Bu etkenlerin başında kalite gelmekte, kalite arttıkça fiyatlar da artmaktadır. Kaliteye göre ise cami halısının kullanım ömrü değişmekte, yıkamaya dayanıklılığı farklılaşmaktadır.

Cami halılarının fiyatları üzerinde bir diğer etken modeldir. Modellerin işleme zorluğuna ve detaylarına göre fiyat farklılaşabilmektedir. Halılarda kullanılan hammaddeye göre de fiyatlar şekillenmekte, yün cami halıları akriliklerden daha yüksek fiyatlı olmaktadır. Bütün bunlar göz önünde bulundurularak metrekare üzerinden fiyatlandırma yapılmaktadır. Firmamız her zaman en iyi cami halılarını en iyi fiyatlara sunmaktadır.

En Kaliteli Cami Halılarının Adresi

Sönmez Halı olarak cami halıları konusunda uzun yıllardır profesyonel çözümler üretiyoruz. İlk günden bu yana sürekli kendimizi yeniliyor, çağın en son olanaklarını kullanıyor ve hizmet verdiğimiz bütün müşterilerimizi üst düzey deneyimlerle tanıştırıyoruz.

Firma olarak cami halılarında her zaman kaliteye önem veriyor, en iyi malzemeler, güçlü altyapı ve üstün işçilikle projelerimizi hayata geçiriyoruz. Uzun yıllar ilk günkü kalitesinde ve konforunda kullanılmaya devam edecek halıları cami zeminlerimizle buluşturuyoruz.

Cami halılarımızda aynı zamanda estetiğe dikkat ediyoruz. Tasarım uzmanlarımızla çeşitli ilham kaynakları buluyor, eşi benzeri olmayan desenlerle benzersiz sonuçlara imza atıyoruz. Renk, desen ve işlemeler açısından başka çok fazla seçenek sunuyor, her tarza ve zevke hitap etmeyi başarıyoruz.

Zaman, mekân sınırlarını ortadan kaldırıyor, her nerede olursanız olun ihtiyaçlarınıza karşılık veriyoruz. Dilediğiniz zaman iletişim kanallarımızı kullanabilir, paylaşacağınız detaylara göre net fiyat teklifleri alabilirsiniz. Hayallerinizdeki cami halılarına en hızlı ve en iyi biçimde sahip olabilirsiniz.