İslam mimarisini yansıtan, her tür cami ve mescit tasarımına uygun çağdaş ve yenilikçi tasarımlar, cami halısı döşeme yapan firmaların ve bu hizmetten yararlanmak isteyenlerin göz önünde bulundurdukları konuların başında gelmektedir.

Cami halısı döşeme söz konusu olduğunda verilen hizmetin kültürel bağlılık çerçevesinde, yapılan işe saygı göstererek gerçekleştirilmesi beklenmektedir.

Zemin kaplaması, kaplanan zeminin yapısını ifade eden etkenlerden biridir. Mekanın ifadesinin, mekanın özelliklerine uygun ve benzersiz olması gerekir. Cami halıları geleneksel ve sembolik tasarımlar, antik süslemelerin etkileyici bir seçimi, desen, renk kombinasyonu veya detaylandırma ile ön plana çıkarılmalıdır.

Kaliteli halı dokuma ve kaplama yapılması, cami ve mescitlerin hem tarihsel hem de mimari yönlerine vurgu yapılmasını sağlar. Bu sebeple, her cami için o caminin yapısına uygun dizayna sahip tasarımlar planlanmalıdır.

Kısacası, cami ve mescitlerde tercih edilen halıların;

 • En iyi kalitede olması,
 • Kolay temizlenmesi,
 • İslami kültürü yansıtan desen, renk ve görünüme sahip olması ve
 • Kullanılan mekanın özelliklerine uygun tasarımlara sahip olması gerekmektedir.

Cami Halısı Döşeme Alanında En Kaliteli Hizmet

Cami ve mescitlerinin zeminlerinde yapılan döşemeler, zengin içerikleri ve ibadet esnasında sağladıkları rahatlıkla dikkat çekmektedir. Kullanılan mekanın özelliklerine bağlı olarak döşeme yapılması için:

 • Akrilik cami halısı ve
 • Yün cami halısı tercih edilmektedir.

İslam kültür medeniyeti düşünüldüğünde kullanılan cami halısının özelliklerine azami dikkat göstermek gerekmektedir. Camiler sadece ibadet yeri değil, insanların günde 5 defa bir araya gelmesi ile sosyal etkileşimleri arttıran yerler olma özelliği taşımaktadır.

Dini kural ve düzenlemeler gereği ve kişisel etkileşim için cami ve cami halılarının temiz olması gerekmektedir. Hijyen en öncelikli husus olmakla birlikte, cami halısı döşemesi konusunda dikkat edilmesi gereken başka özellikler de vardır.

Bu özellikleri:

 • Yumuşak ve rahat olması,
 • Temiz ve hijyenik olması,
 • Dayanıklı ve güvenilir olması,
 • Dini ve kültürel sembollerle süslenmiş olması,
 • Yanmaz ve güvenli olması,
 • Mekan içerisindeki akustiği destekleyici olması ve
 • Yalıtım sağlayabilir olması olarak sıralamak mümkündür.

Kaliteli ve kullanıldığı caminin özelliklerine uygun halı seçimi, rahat bir şekilde ibadet edebilmek için gereken en önemli unsurlardandır. Cami halısı döşeme işlemleri, bu konuda uzmanlaşmış, İslami kültürü anlayan ve değer veren firmalar ya da kişiler tarafından yapılmalıdır.

Cami Halısı Döşemede Seçilen Rengin Önemi

Camiler, Müslümanların ibadet ettikleri yerlerdir. Müslümanlar için camiler en önemli mekanların başında gelmektedir. Camilerin mimarisi, sakinlik ve rahatlık duygusu düşünülerek tasarlanmıştır. Dinlendirici ve şifa verici desenlerle tasarlanan camiler, insanoğlunun gerçek huzuru aradığı tek yer olarak kabul edilmektedir. İslami kültürün temelini oluşturan, inancın sağladığı huzur cami halılarına yansıtılmak istenmektedir.

Cami halısı denilince dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır. Kalitesine karar verdikten sonra cami halısı modeli, cami halısı deseni ve cami halısı çeşitleri arasından seçim yapılması gerekmektedir. Cami halıları renk ve desen bakımından özenle seçilmelidir. Uygun olmayan renk ve desenler caminin kültürel yapısını bozabileceğinden, seçim yapılırken caminin bulunduğu yer ve aldığı ışık da göz önünde bulundurulmalıdır.

Cami halısının rengine karar verirken;

 • Caminin kültürel önemini,
 • Halının döşeneceği yerin özelliklerini ve
 • Caminin iç ve dış mimari özelliklerini göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

Cami halısı döşeme işleri için tercih edilen firmanın, caminin bulunduğu bölgeyi tanıması gerekmektedir. Sönmez Halı tarafından yapılan döşeme işlerinde, hem İslami kültüre hem de Türk kültürüne olan bağlılık öne çıkarılarak, caminin tüm özelliklerini en iyi şekilde yansıtması sağlanmaktadır. Profesyonel ekibi ile Sönmez Halı, ibadet anlarında daha iyisi için çalışmaktadır.