Camiler İslam’ın ayrılmaz birer parçaları ve inananların yeryüzündeki ibadethaneleridir. İbadethaneler huşu içinde dualar edilen ve insanların huzur dolduğu alanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebepten camilerin bakımı ve tertibi oldukça önemlidir. Camiler diğer ibadethanelerden farklı olarak tıpkı evimizin salonu gibi ayakkabısız girdiğimiz özel alanlardır. Bu benzerlikte olduğu gibi zeminleri cami halısı ile kaplanarak temiz, konforlu ve hijyenik bir yüzey oluşturulmaktadır. Cami halıları sayesinde dar alanlarda daha fazla sık oluşturulması da sağlanmış olur. Namaz sırasında kıyam, rüku, secde hareketlerinin temiz bir ortamda yapılması gerekmektedir ve halılar bu hijyenik ortamın oluşmasını sağlar. İçeriğindeki bazı maddeler vücudun negatif elektriğinin alınmasını sağlar. Uzun yıllar boyunca kullanılabilen cami halıları, estetik anlamda da güzel bir görünüm kazanılmasına yardımcı olmaktadır.

Cami Halılarının Camiler İçin Önemi

Oldukça kullanışlı olan cami halıları yapılarındaki özellik sebebiyle yatay ve dikey gibi dekorasyonlar barındırdığından insanların saf düzenlerini kolay almasını sağlamaktadır. Cami halıları camileri çok daha kullanışlı, biçimli ve işlevsel bir hale getirebilmek adına tasarlanmaktadır. Camiler genellikle insanların manevi duygu yoğunlukları ortaya çıktığı ve duygu yoğunlaşmasının yaşandığı alanlardır. Yaşanan bu duygu yoğunluğu sırasında huzurlu ve konforlu olmak oldukça önemlidir. Böylelikle insanlar kendilerini huşu içinde ve özel hissederek ibadetlerini rahatça yapabilirler. Bu rahatlık ve konforun en önemli sebebi şüphesiz cami zeminlerini kaplayan cami halılarıdır. Cami halısı konforun yanı sıra ortamın daha hijyenik olmasını sağlamaktadır. Halılar ortamda sağladığı bu temizlik sonucunda, sağlıklı bir ibadet yapılmasına yardımcı olmaktadır.

Yanlış Cami Halısı Seçimi Riskleri Beraberinde Getirir

Camilerde kullanılan halıların alanın konforunu belirlemesi kadar estetiği açısından da oldukça önemli ve ayrılmaz bir parçadır. Halı modellerinde kullanılan motifler oldukça güzel bir ambiyans oluşmasına olanak tanımaktadır. Cami halısı bu estetik görüntüsü ile ortamın ısınmasına ve ibadetlerin olumlu şekilde etkilenmesine neden olmaktadır. Cami halıları konusunda deneyimli firmamız Sönmez Halı olarak sizlere en kaliteli cami halılarını sunuyoruz. Cami halıları konusunda asla ucuza kaçılarak kalitesiz işlemler yapılmamalıdır. Kalitesiz ve düşünülmeden yaptırılan halılar zamanla aşınma, sertleşme ve kokma gibi durumlar gösterebilmektedir. Özellikle konu cami halısı olduğunda işinin ehli uzmanlardan destek almak oldukça önemlidir. Aksi takdirde maddi ve manevi bir takım külfetler doğacaktır. Doğru olmayan halı seçimi sonrası oluşabilecek bazı riskler şunlardır;

 • Aşınmadan dolayı keçeleşme.
 • Zamanla kullanıma bağlı olarak aşırı sertleşme.
 • Havasız kalan yapısı nedeni ile koku yapma.
 • Sentetik boya ve kalitesiz iplikler sebebiyle hava kalitesinde düşme.

Estetik Açıdan Cami Halısı Oldukça Önemlidir

Kalitesinden ödün verilmeden alınarak uygulanacak olan halılarda hijyenik bir ortam oluşturulmuş olmaktadır. Cami içerisindeki ısı derecesinin düzenlenmesini sağlayan kaliteli halılar uzun yıllar boyunca kullanım avantajı sağlayacaktır. Cami halılarının seçimi yaparken birçok etmen göz önünde bulundurulmalıdır. Caminin çehresine, konumuna, tarihine ve mimari yapısına uygun halıyı seçmek caminin en iyi görüntüsünü oluşturmak adına oldukça önemlidir. Yine cami alanında kullanılacak zemini göz önünde bulundurmak işlerin daha sorunsuz bir şekilde tamamlanmasını sağlayacaktır. Böylelikle halının durumu ve duruşu estetik açıdan daha dekoratif bir yapıda olacaktır. İbadethaneye giren insanların en çok dikkatini çeken cami dekorasyonunda kullanılan özel ölçüm halılardır. Bu göze çarpmaların vermiş olduğu analizler sonucunda, camilerin tüm yüzeysel alanlarına halı kaplamak oldukça önemli bir noktadır.

 • Cami halısı hijyenik bir ortam sunar.
 • Kaliteli cami halıları uzun yıllar yıpranmadan rahatlıkla kullanılabilir.
 • Özellikleri sebebiyle diğer halılara göre temizlik işlemleri daha kolaydır.
 • Üretim içeriğindeki etken maddeler sebebiyle fazla enerjinin emilimini sağlayabilirler.

Kullanılacak alanda en iyi duracak ve hoş bir ambiyans oluşturacak modeli seçmek caminin daha özel bir alan haline gelmesini sağlayacaktır. Camilerin içinde bulunan özel motifler, hatlar ve çini modellerine bakarak cami halısı tercihine karar verilmelidir. İbadetin olumsuz anlamda etkilenmemesi adına cami konforunun ayrılmaz bir parçası olan halılar titizlikle seçilmelidir. Öncelikli olarak model seçimi yapılırken yukarıdaki saydığımız genel hatlara önem verilmesi gerekse de ikinci olarak başka durumlarında ele alınması oldukça önemli olmaktadır. Örneğin birçok camide kullanılan saf şeridi düzenine sahip halılar bulunmaktadır. Saf düzeni sayesinde bir çok kullanım konforunu da beraberinde getiren bu halılar, insanlara daha rahat bir ibadet imkanı sunmaktadır. Saf çizgileri sayesinde, safların sık ve düzgün tutulmasına yardımcı olmakta, böylece ibadetin daha nizami olmasını sağlamaktadır.

Camilerin Vazgeçilmezleri Tertip ve Hijyen

Tertip ve düzen açısından yine en çok tercih edilen bir diğer model seccade desenli cami halılarıdır. Herkesin kişisel seccade alanı varmış hissiyatı veren bu modeller, kişinin daha güvenli ve duygulu ibadet etmesinin önünü açmaktadır. Tüm bu modeller ibadetler sırasında oluşacak olan kalabalıkların düzenini en iyi şekilde organize ederek yönetmektedir. Sönmez Halı olarak cami halılarının üretim ve uygulama süreçlerinde tüm bu konularla ilgili sizlere ücretsiz danışmanlık hizmetlerini sunmaktayız. Antibakteriyel yapıları ile hijyende süreklilik içeren halılarımız, uzun yıllar boyunca ilk günkü kullanım rahatlığı sunmaktadır. Çok sayıda farklı renk, çeşit ve desenlerle sizleri en kaliteli cami halıları ile buluşturuyoruz. Cami halıları insanların üzerinden sıklıkla geçtikleri insan kullanım popülasyonu yüksek alanlardır. Bu sebepten halının yerden yüksekliğini belirleyen hav ağırlığıdır. Düşük hav, orta hav ve düşük hav yüksekliğine sahip olan halılar olarak üç guruba ayrılmaktadır. Cami halıları havları genelde yüksek olduğundan üzerindeki insanların rahatça ibadetlerini yapabilmesine olanak tanır. Ayrıca genelde cami halılarının altına ses ve ısı yalıtımı yapması adına keçe uygulamaları yapılmaktadır.

Cami Halıları Konusunda Uzman Görüşleri Çok Önemlidir

Cami halısı yapımı sırasında alanında uzman ve yetkin kişilerden hizmet almak oldukça önemlidir. Ayrıca hav ağırlığını seçerken caminin konumu, merkezi olup olmadığı ve insan sirkülasyonunun sıklığını dikkate almak gerekmektedir. Yoğun camilerde üst düzey hav ağırlığı tercih edilmeliyken, daha seyrek talep gören bir camide nispeten daha küçük hav ağırlıkları tercih edilebilir. Günümüzde Diyanet İşleri Başkanlığına gelen yoğun talepler sonucunda, eski dekoratif halılar yerini saf düzenli düz halılara bırakmaya başlasa da bazı büyük camilerde örnekleri mevcut olduğu gibi yekpare saf olmayan halılarda mevcuttur. Genelde bu tip halıların cami göbeğindeki avize altında bir havuz deseni bulunmaktadır. Yeni nesil camilerde kullanılan saf çizgili modeller günümüzde kendi içinde ikiye ayrılmaktadır. Ayak yerinin belli olması için o bölgenin farklı renkte yapıldığı modeller ve bunun tam tersi olarak ayak yerinin de genel halı rengi ile aynı olduğu yerler. Saf düzeni aralıkları genelde 25 – 30 cm aralığında olsa da isteğe göre farklı şekilde imal edilebilmektedir. Caminin camlarından aldığı ışık durumuna göre ambiyansa en çok uyacak olan koyu ve açık tonlar tercih edilebilmektedir.

 • Yün cami halısı
 • Akrilik cami halısı
 • Duvardan duvara cami halısı
 • Orta göbek cami halısı

Cami derneğinin istekleri doğrultusunda tarafımızdan özel olarak hazırlanan cami halıları sizlere temiz ve konforlu bir ibadet güvencesi sağlıyor. Cami halıları konusu yabana atılamayacak kadar önemli ve özeldir. Bu sebepten cami halıları konusunda hizmet alınması planlandığında bu konuda işinin uzmanlarının seçilmesi oldukça önemlidir. Cami halıları piyasasının öncü firması Sönmez Halı olarak sizlere ihtiyacınızın her aşamasında yardımcı olmaktayız. Danışma, yönlendirme, planlama, uygulama ve uygulama sonrası bakım hizmetlerimizle sizlere güvence sağlıyoruz. Yıllarca rahatlık ve konforla kullanabileceğiniz cami halılarını, piyasanın en uygun fiyatları ile sizlerle buluşturuyoruz. Sizde en iyi hizmet garantisi için Sönmez Halı hizmet hattımızla iletişime geçin ve rahat edin.