İbadetlerin cemaat ile beraber yapıldığı camilerin tabanı tamamen halı ile kaplı olmalıdır. Namaz kılındığı için insanların başı, elleri ve dizleri yer ile temas eder. Bundan ötürü camilerde tercih edilen halıların kaliteli iplikten üretilmiş olması ve boydan boya olması gerekir. Bu anlamda cami halısı döşeme firmaları arasından güvenilir bir firma ile çalışılması çok önemlidir. Müslümanların günde beş vakit gitmiş oldukları camiler, en kaliteli ve en güzel halılar ile döşenmelidir. Cami halıları işinin uzmanı olan ve kaliteli ürünler üreten firmalarca üretilmelidir.

İslam kültürünün en önemli motiflerinden biri olan halılar, camiler için de vazgeçilmez bir eşyadır. Her cami, içine girildiğinde ruhani duyguları uyandıracak ve içine ferahlık verecek şekilde donatılmalıdır. Cami halısı döşeme hizmetlerinden yararlanırken, cami atmosferine uyum sağlayacak motifler içermesine dikkat etmekte fayda vardır.

Cami Halısında Farklı Desen ve Renkler

Cami halıları, caminin ambiyansına uygun desen ve renklerde olmalıdır. Camiler çoğunlukla geleneksel şekilde tasarlanırlar. Çok fazla abartıya kaçmadan, dikkat dağıtmayacak ancak insanları rahatlatacak desenlerin tercih edilmesi daha uygun olacaktır. Döşemenin ve duvarların rengi cami halısı döşeme için belirleyici özellikler arasında yer almaktadır. Ayrıca caminin atmosferinin insanlara huzur vermesi gerektiği de göz önünde bulundurulmalıdır. Bundan ötürü karmaşık desenlerden uzak durulması çok daha iyi olacaktır.

Cami Halısı Modelleri

Cami halısı döşeme modelleri, camilerin içerisinde yer alan eşyalar ile uyum içerisinde olursa, ibadet için gelen kişilerin gözünü rahatsız etmemesi sağlanmış olur. Türk motifleri camilerde tercih edilen halılar arasında sık sık yer alır. Ayrıca düz halı modelleri ve canlı desenli halı modelleri de camiler için çok uygun olmaktadır. Caminin duvarları ile halının uyum sağlaması da çok önemli bir detaydır. Yeşil ve kırmızı gibi renk seçenekleri, Osmanlı döneminden bu yana halıları süsleyen renkler arasında yer almaktadır. Farklı renkler seçilerek de benzersiz cami halısı modelleri oluşturulabilir. En çok tercih edilen cami halısı döşeme modelleri şunlardır:

 • Döşeme Seccadeli Cami Halısı: Camiler ibadet edilen kutsal mekanlardır. Günde beş kez okunan ezan, insanları camilere ibadet etmek için çağırır. Cami imamı, cemaate namaz kıldırır. Özellikle kendinden seccade şekli içerek cami halısı döşeme modelleri tercih edilebilir. Seccadeli cami halısı sayesinde ibadetlerini gerçekleştiren insanlar kolay bir şekilde secdeye ulaşır. Düzenli bir şekilde sıraya girilip namaz kılınır. Seccadeli cami halıları çoğunlukla eski Türk motifleri ile bezenmiş olur.
 • Döşeme Saflı Cami Halısı: Saflı cami halısı çoğunlukla büyük camiler için tercih edilse de, tüm camiler için uygun halı modelleridir. Aynı Seccadeli modele sahip halılardaki gibi cemaatin düzgünce namaz kılmasını sağlar. Desenli modelleri kullanıcılar sık sık kullanır. Cemaatin safı, halıda yer alan çizgi desenleri ile ayrılmıştır. Cami halısı desenleri için safları gösteren şekiller tercih edilebilir.
 • Döşeme Natürel Cami Halısı: Camilerde kullanılan halıların saflığı çağrıştırması istendiğinde Natürel cami halıları tercih edilebilir. Açık kahve rengi ve krem rengi gibi renk tonlarında üretilen bu cami halıları caminin sade ve doğal gözükmesini sağlar. Sadeliğin ön planda tutulması istendiğinde, karmaşık desenlere sahip olan halılar pek uygun olmayacaktır. Natürel cami halıları ile sadelik en güzel şekilde yansıtılmış olur.
 • Döşeme Göbekli Cami Halısı: bu halı modelinde, halının tam orta kısmında bir motif vardır, kenarları ise düzdür. Camiye estetik bir görünüm kazandırır. İbadet için camiye gelen insanları güzelliği ile etkileyen göbekli cami halıları farklı renk seçeneklerinde üretilebilirler. Kahverengi, kırmızı ya da mavi gibi renkler göbekli cami halı modellerinde tercih edilen renkler arasında yer almaktadır. Cami desenleri arasında en estetik görünüme sahip olan desen denilebilir.

Cami Halısı Temizliği

Cami halısı döşeme için temizlik çok önemli bir konudur. Her gün üzerine pek çok kişi basar ve üzerinde ibadet edildiği için her zaman temiz olması gereklidir. Camiler aynı zamanda temizliği çağrıştıran ortamlardır. Cami halısının kirli olması ise kesinlikle uygun olmaz. Kirli ya da eskimiş gözükmemelidir.

Cami halısı temizliği kolay olsun isteniyorsa, olabildiğinde kısa tüylere sahip olan halıların tercih edilmesi gerekir. Bu şekilde üretimi yapılan halıların temizliği, uzun tüylere sahip olan halılara kıyasla çok daha kolay olur. Ayrıca halının üretildiği iplik çeşidi de halıların kolay bir şekilde temizlenip temizlenemeyeceği konusunda bilgi verir. Kalitesiz iplik çeşidinden üretilmiş olan halılar çok zor temizlenir. Hatta ne kadar silinmeye çalışılsa da üzerindeki kirlerin geçmesi kolay kolay mümkün olmaz.

Cami halısı döşeme için kullanılan temizlik malzemelerinin halılara zarar vermeyecek kimyasal içeriklere sahip olması ve kokusunun rahatsız edici olmaması gereklidir. Her gün pek çok kişi ile temas eden halılarda mikrop üremesi muhtemeldir. Bu nedenle tercih edilen temizlik malzemelerinin de kaliteli olması daha iyi sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Cami Halılarında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Cami halısı döşeme için dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

 • Bütçe her zaman çok önemlidir. Tüm satım ve alım işlemleri bütçeye göre planlanır. Cami halısı fiyatları konusu, halı seçiminde en önemli durumdur.
 • Bütçeye uygun bir şekilde halı seçilmesi önemli olsa da, kaliteden ödün vermemek de çok önemlidir. Kaliteli halıların daha uzun seneler boyunca kullanılacağı, böylece uzun dönemler düşünüldüğünde kaliteli bir halı satın almanın daha ekonomik bir iş olacağı unutulmamalıdır.
 • Cami halısının ölçüleri doğru bir şekilde alınmalıdır. Cami halısı döşeme firmaları bu konuda size yardımcı olabilir. Caminin içerisinin kaç metrekare olduğu hesap edilmeli ve kolon mesafeleri de hesaba katılmalıdır.
 • Model seçiminde caminin diğer kısımlarına da dikkat edilmelidir. Genel havasına uygun bir halı tercihi, atmosferi bozmaz ve gözü yormaz.
 • Firma seçimi her alışverişte olduğu gibi cami halısı alışverişinde de büyük önem taşır.
 • Cami halısı özelliklerine de çok dikkat edilmelidir. Farklı ölçülerdeki, faklı ipliklerden üretilmiş olan halıların fiyatlarının da farklı olacağı unutulmamalıdır. Gün içerisinde pek çok kişinin üzerinde ibadet edeceği halıların kaliteli olmasına özen gösterilmelidir.
 • Saflı ya da Seccadeli desenlere sahip olan halı modelleri camiler için çok uygundur. Cemaatin saf tutmasında kolaylık sağlayan bu modeller kullanıcılar tarafından özellikle tercih edilir. Ayrıca camiye estetik bir görünüm kazandırmak istendiğinde Göbekli cami halısı modelleri arasından da tercih yapılabilir.

Sönmez Halı firması cami halısı döşeme hizmetlerimiz ile müşterilerimizi çok mutlu ediyoruz. İstediğiniz cami için uygun olan modellerde cami halısı seçeneği sunarak aradığınız ürünü kısa sürede ve kolay bir şekilde bulmanızı sağlıyoruz. Yüksek kaliteli olan halı çeşitlerimiz sayesinde uzun seneler boyunca sorunsuz kullanım keyfini yaşayabilirsiniz. Kaliteli ürünlerimizin yanında makul fiyatlarımız ile de adımızdan sık sık söz ettiriyoruz. Halı çeşitlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi almak ya da uygun fiyatlarımızdan en iyi şekilde faydalanmak için bize her zaman iletişim kanallarımızdan ulaşım sağlayabilirsiniz. Size saniyeler içerisinde dönüş yaparak aradığınız halı modeli için elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz.