amasya cami halısı

Amasya Cami Halısı

Cami halısı Amasya camilerinin estetiğini tamamlayan bir unsurdur. Amasya, çok köklü bir tarihe sahiptir. Kalkolitik çağa kadar giden şehrin tarihi, Hititler, Frigler, Kimmerler, Persler, Romalılar, Pontuslar dönemini içine alır. Daha sonra Büyük Selçuklular döneminde Türk ve Müslüman kültürüyle tanışılmıştır. Osmanlı zamanında Amasya’nın tarihi apayrı bir evreye geçmiş, şehrin tarihi adeta yeniden şekillenmiştir. Bunun nedeni de Amasya’nın bir sancak olmasıdır. Birçok şehzade, Amasya’da görev yapmış hatta padişahlığa giden süreçte bir basamak olarak kullanmışlardır. Bu yüzden Amasya’nın tarihi boyunca merkezi bir şehir olduğu rahatlıkla söylenebilir. Müslüman ve Türk kültürüyle eski bir tanışıklığı olan kentte İslami unsurlara sıklıkla rastlamak mümkündür. Bunun en güzel örneklerini camiler oluşturur. Amasya’nın gerek merkezinde gerekse ilçelerinde yer alan tarihi camiler, o toprakları bir mühür edasıyla donatmaktadır. Elbette son dönemlerde yapılan camiler de mevcuttur. Bunlar da şehri modern bir görüntüye kavuşturmuştur. Kara Mustafa Paşa Camii, Şirvanlı (Azeriler) Camii, Hatuniye Camii, Şamlar Ayas Ağa Camii, Mehmet Paşa Camii, II. Bayezid Camii, Yörgüç Paşa Camii, Bayezid Paşa Camii, Gümüşlü Camii, Çilehane Camii, Burmalı Minare Camii, Fethiye Camii ilk akla gelen ve şehrin Müslüman toprağı olduğunun kanıtı olan ibadet alanlarıdır.

Amasya Cami Halılarında Kalite ve Estetiği Buluşturuyoruz

Camiler, temelde ibadet mekânları olsa da aslında toplumsal hayatta önemli bir yerleri vardır. Bulunduklarıalanların bir Müslüman semti olduğunun kanıtı olan camiler, minarelerinden yükselen ezanlar vesilesiyle de o beldenin özgürlüğünü simgeler. Aynı zamanda mahallelilerin birleşim yerleri görevini de üstlenmiştir. Camiler, çeşitli bileşenlerden oluşur. Bunlardan birisi de cami halılarıdır. Amasya cami halıları sayesinde camilerin estetiği daha da artmakta, camiler daha cazip ibadet alanlarına dönüşmektedir. Firmamız uzun yıllardır cami halısı üretimi yapıyor ve cami halıları Amasya ürünlerini müşterilerinin kullanımına sunuyor. Cami halılarını en son teknoloji ile üretiyoruz. Bu sayede taleplere kısa sürede cevap verebiliyoruz. Onlarca farklı model ve tasarımda üretimini yaptığımız cami halısı Amasya modellerini alışılmışın dışında kalıplarla tercihe sunuyoruz.

Cami Halıları Zengin Model Avantajına Sahiptir

Firmamız yıllar içerisinde kendini sürekli geliştirerek zenginleştirmeye devam etmektedir. Bu sayede yeni tasarım ve teknolojileri cami halılarında kullanırken zengin seçenek oluşturuyoruz. Cami halısı Amasya ihtiyaçlarında bu sayede müşterilerimize bol seçenek sunuluyor. Müşterilerimiz semtlerinin camileri için seçtikleri halılar sayesinde camilerin güzelliğini daha da arttırırken konforunu da yükseltmektedirler. Cami halısı üretimi diğer halılara göre ayrı bir önem taşır. Çünkü ebat ve kalite yönünden çok daha üst düzey olması gerekir. Bu yüzden firmamız üretimini yaptığı Amasya cami halısı ürünlerini imal ettikten sonra renk, motif, dokuma sıklığı gibi incelemelerden geçiriyor, çeşitli testlere tabi tutuyor. Sonunda da müşterilerimizin en kaliteli cami halıları ile buluşmasını sağlıyor. Yün ve akrilik cami halıları çeşitleri ile Amasya’nın tarihi camilerini modern kalite ile buluşturuyoruz. Yün halılar, duruşu, rengi ve rahatlığıyla kendini belli eder. Parlak renk dokusu sayesinde camilerin canlılığını arttırır. Koku yapmayan yapısı ile tarihi camilerin kendine has dokusunu muhafaza etmesini sağlar. Leke tutmaz ve böylece Amasya camilerinin daha temiz kalmasına vesile olur. Yine camiler, toplu kullanım alanları olduğu için temizlikleri çok önemlidir. Yün cami halılarının kolay temizlenebilir özelliği ile camilerin temizlenmesi kolaylaşacaktır. Ayrıca aşınmaya karşı üstün direnç sağlayan yün halılar, camilerin uzun yıllar yeni halıya ihtiyaç duymasını engelleyecektir. Akrilik cami halıları, bazı konularda yün halılardan daha avantajlıdır. Akrilik cami halıları, neme ve küfe karşı dayanıklıdır. Bu özelliği Amasya gibi fazla yağmur alan bir bölgede büyük avantaj sağlar. Ezilme, yıkama gibi işlemlerde her hangi bir aşınmaya uğramaz. Üzerine dökülen lekeleri itici göreve sahiptir. Gün ışığından etkilenmez ve canlılığını uzun yıllar devam ettirir.

Amasya Mescid Halıları Mescid Ebadına Göre Üretilebilir

Günümüzde ibadet alanlarının tamamı cami olarak adlandırılmaktadır. Fakat bu adlandırma Cumhuriyet döneminden itibaren başlamıştır. Daha önceleri büyük yapılar cami olarak adlandırılırken daha küçük yapılar ve külliye içerisindeki yapılar mescid olarak adlandırılmaktadır. Bu yüzden cami halılarını mescid halısı olarak da adlandırabiliriz. Amasya genelinde de birçok cami mescid niteliğindedir. Üretimini yaptığımız Amasya mescid halıları onlarca modelin yanında farklı ebatlarda da imal ediliyor. Böylece Amasya mescid halısı, mescidin büyüklüğüne göre, tam ölçülerde imal ediliyor. Ölçülü imalatlar, mescidlerde daha hoş bir görüntü oluşturuyor ve döşeme esnasında da büyük kolaylık sağlıyor. Mescid halısı Amasya çeşitlerinin birbirinden zevkli işlemeleri ile tarihi camiler çok daha modern bir hale kavuşuyor ve tarihi dokularından bir kayıp yaşamıyorlar. Hatta Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalma kubbeli camilerin zeminlerinde kubbe motif uygulaması yapabiliyoruz. Böylece camilerin içerisinde adeta yerin ve göğün birleşimini sağlıyoruz. Mescid halıları Amasya çeşitleri sayesinde müşterilerimiz zengin seçenekler arasından tercih yapabildiği gibi kendi tasarımlarını da oluşturabilirler. Talep doğrultusunda model üretimin de rahatlıkla gerçekleştirebiliyoruz.

Online Katalog İçin Tıklayın[wpseo_address show_state=”1″ show_country=”1″ show_phone=”1″ show_phone_2=”1″ show_fax=”1″ show_email=”1″ show_logo=”0″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir