bayburt cami halısı

Bayburt Cami Halısı

Cami halısı Bayburt camilerinin dekoruna uygun biçimde imal edilir. Bayburt şehrinin tarihi milattan önce 3000 yılına kadar uzanıyor. Şehir, ilk olarak Azziler tarafından kuruluyor. Daha sonra sırasıyla Kimmerler, İskitler, Haldiler, Medler ve Persler şehre hâkim olmuşlardır. İskitlerin Saka Türk boyu olduğu göz önüne alındığında şehrin yaklaşık 5000 yıllık bir Türk geçmişine sahip olduğu anlaşılabilir. Perslerden sonra Pontus Krallığına bağlanan Bayburt daha sonra Romalıların hâkimiyetine girmiştir. 705 yılında Emevilerin eline geçen şehir, Müslümanlarla da o zaman tanışmıştır. 715 yılında tekrar Bizans hâkimiyetine geçmiş, 1054 yılında da Selçuklular tarafından fethedilmiştir. Selçuklulardan sonra Saltukoğullarının, Mengülceklilerin, Danişmentlilerin, Bizanslıların hâkimiyetine girmiştir. Moğol istilasıyla büyük zarar gören kent, Akkoyunlu devletinin kuruluş merkezi olmuş ve 1514 yılında Yavuz Sultan Selim döneminde Osmanlı toprağı haline gelmiştir. I. Dünya Savaşı yıllarında Rusların işgaline maruz kalan Bayburt, Cumhuriyetin ilanıyla birlikte önce Erzurum’a, sonra da Gümüşhane’ye bağlanmıştır. 1989 yılında da il statüsü kazanmıştır. Bayburt, bulunduğu konum itibariyle birçok farklı devletin çatışmalarına şahit olmuştur. Tarihi kaynaklarda özellikle Bayburt kalesine ayrı bir hususiyet verilir. Bunun nedeni de kalenin fethinin zor olması ve doğu ile batı arasında adeta bir set görevi görmesidir. Müslüman toplumlarla da uzun bir tanışıklığı olan kent, bu açıdan birçok eser barındırıyor. Bunların en önemlilerini de camiler oluşturuyor. Bayburt’un tarihi camileri daha çok Selçuklular, Akkoyunlular ve Osmanlılardan kalmadır. Bu yüzden camiler üzerinden inşa edildikleri dönemin kültürel yapısını okumak mümkündür. Bayburt Ulu Camii, Pulur GökçedereFerahşat Bey Camii, SünürÇayıryolu Kutlu Bey Camii, Yakutiye Yeni Camii, Zahit Efendi Camii, Genç Osman Mescidi, Akşemseddin Camii, Konursu Camii, Arpalı Merkez Camii, Çivisiz Camii ve daha birçok tarihi cami Bayburt sınırları içerisinde yer alıyor. Ayrıca yakın dönemde inşa edilmiş camiler de vardır. Bütün bu camiler, Bayburt’un bir Müslüman toprağı olduğunun imzası ve mührüdür.

Bayburt Cami Halıları Kalite ve Estetiği Buluşturur

Camiler, bulundukları semtlerin merkezimekânlarıdır. O yüzden sadece bir ibadet merkezi değil, toplum kültürünün, değerlerinin oluşturulduğu ve yönlendirildiği birer alanlardır. İşlemeleriyle, dekorlarıyla, minareleriyle ve daha birçok unsurlarıyla inşa edildikleri çağın tanığıdırlar. Camilerin vazgeçilmez parçalarından birsi de cami halılarıdır. Ülkemiz cami halısı konusunda dünyanın önde gelen cami halısı üreticilerindendir. Firmamız uzun yıllardır bu alanda hizmet vermekte ve en kaliteli Bayburt camı halısı modellerini müşterilerine sunmaktadır. Onarca model ve tasarım zenginliği sunan cami halısı Bayburt ürünlerimiz, camilerin genel dekoru ile de uyumlu olacak niteliktedir. Böylece Bayburt camilerinin güzelliği daha da üst noktalara çıkmakta, daha konforlu ibadet alanları oluşmaktadır. Cami halıları diğer halı çeşitlerinde ayrılır. Bu yüzden de seçiminde hassas olmak, bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Seçilen cami halısının malzemesine, malzemenin halıda kullanım oranına, hav yüksekliğine, halı altı ürünlerine ve desen renk seçimine hususiyet gösterilmelidir firmamız, son teknoloji ile en kaliteli Bayburt cami halıları imalatı yapmakta, Bayburt camilerini en kaliteli ürünler ile buluşturmaktadır. Ürünlerimizin renk yoğunluğu, iplik dokuma sıklığı, motif geçişleri ve işlemeleri birçok teste tabi tutuluyor. Bu sayede müşterilerimiz kusursuz cami halılarıyla buluşmuş oluyor.

Cami Halıları En Kaliteli Malzemelerden İmal Edilir

Cami halılarında en önemli kısım malzemedir. Malzemenin kalitesi cami halısının kalitesini doğrudan etkiler ve ömrü üzerinde pay sahibi olur. Firmamız üretimin yaptığı cami halısı Bayburt ürünlerinde yük ve akrilik kullanıyor. Bu sayede en yüksek kaliteli cami halıları ortaya çıkıyor. Yün cami halıları, konforun ve kalitenin göstergesidir. Mükemmel bir kullanım sunar. Kir ve leke tutmaya karşı dirençli, bakımı kolaydır. Baskı ve ezilmelere karşı son derece dayanıklı olan yün cami halıları çok uzun bir süre boyunca canlılığını muhafaza eder. Fiyat olarak diğer malzemelere göre biraz daha pahalıdır. Akrilik cami halıları Bayburt çeşitleri ise neme ve küfe karşı yün halılardan daha avantajlıdır. Ezilme yapmaz, yıkama sonrası rengini ve biçimini kaybetmez. Üzerine dökülen lekelere karşı yüksek direnç gösterir, temizlemesi kolaydır.

MescidHalısı Her Ebatta Üretilebilir

Genç Osman Mescidi örneğinde de görüldüğü gibi kültürümüzde bazı camilerimiz mescid olarak adlandırılıyor. Bu yüzden cami halılarımızı aynı zamanda mescid halısı olarak da adlandırabiliriz. Bayburt mescid halısı çeşitleri, müşterilerimize zengin alternatif sunar. En ideal renklerde imal edilen mescid halısı Bayburt ürünlerimiz onlarca farklı motif ve desen barındırır. Mescidlerin her birinin iç mimarisi ve genişliği farklı olduğu için üretimlerimiz mescitlere göre olmaktadır. Mescid ebadında ürettiğimiz Bayburt mescid halıları hem döşeme hem de kullanım esnasında büyük kolaylık sağlıyor. En az ekle döşemesi yapılan ürünlerimiz görsel olarak çok daha güzel oluyor. Müşterilerimiz, mescid halıları Bayburt ürünlerimiz arasından tercih yapabileceği gibi kendi tasarımlarını da yapabilirler. Tasarımlarını yaptıkları mescid halısının üretimini talep edebilirler. Bu istekleri de en hızlı biçimde yerine getirilir.

Online Katalog İçin Tıklayın[wpseo_address show_state=”1″ show_country=”1″ show_phone=”1″ show_phone_2=”1″ show_fax=”1″ show_email=”1″ show_logo=”0″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir