kars cami halısı

Kars Cami Halısı

Kars, ülkemizin en doğusunda yer almakta olan ve en soğuk illerinden birisi olarak bilinen güzel bir şehrimizdir. Kendisine ait farklı kültürü, yemekleri ve yaşantısı ile Kars dikkat çeken bir yerdir. Özellikle hayvancılık ve buna bağlı ürünler konusunda adından sıkça söz ettirmektedir. Soğuk havası ve kış aylarında kar yağışları ile ünlü olan Kars bunun sonucu olarak kış sporları konusunda başarılı tesislere sahiptir. Kars sınırları içerisinde gezilip görülebilecek pek çok müze ve tarihi alan bulunmaktadır. Bu müzeler arasında Kars Müzesi, Arkeoloji Müzesi ve Etnografya Müzesi içerisinde çok farklı tarihi ürünler bulunmaktadır. Kars’ın etrafında pek çok eski kale bulunmaktadır. Bunlar arasında Kars Kalesi en çok gezileni olup Ani Kalesi de eskiler arasında yer almaktadır. Kars içerisinde tarihi camiler olarak Ebul Hasan Harakani Camii, Kümbet Camii, Fethiye Camii ve Yusuf Paşa Camii bulunmaktadır.

Kars cami halıları hem eski ve tarihi camilerde hem de yeni camilerde tercih edilmekte olan pek çok farklı seçeneğe sahip halılardır. Desenleri, modelleri ve üretim seçenekleri dikkate alındığında cami halıları Kars seçenekleri beğenilerek kullanılan halılardır.

Camilerimizde Konfor İçin Özel Halı Seçenekleri

Cami halıları Kars üretimleri ağırlıklı olarak cami ve mescidler için tasarlanmaktadır. Camilerde kullanılmakta olan ve buna özel olarak üretilen halıların bazı özellikleri bulunmak zorundadır. Bu zorunluluk hem halıların uzun süre kullanılmasını hem de işlevsel olmasını sağlamaktadır. Cami halıları öncelikle kolay temizlenir ve kir tutmaz özellikte olmalıdır. Namaz ibadetinde temizlik hüküm ifade etmektedir. Namazın kılınacağı yer mutlaka temiz tutulmalıdır. Bu sebeple de Kars cami halısı seçenekleri temizlik işleminin kolay yapılacağı ürünlerden tercih edilmektedir. Cami halıları için önemli bir nokta olarak dayanıklılık ve sağlamlık öne çıkmaktadır. Bazı camilerde günlük olarak yüzlerce hatta binlerce kişi ibadet edebilecektir. Bu durum düşünüldüğünde mutlaka cami halıları kolay eskimeyen, yıpranmayan ve diz izlerini belli etmeyen şekilde üretilmelidir. Cami ve mescid halısı Kars seçeneklerinde bu durum dikkate alınarak sağlam ve dayanıklı malzemelerden üretim yapılmaktadır. Cami halılarının özellikle Kars gibi soğuk alanlarda en önemli işlevi olarak soğuk yalıtımı görülmektedir. Camilerin ve mescidlerin alt kısımlarından soğuk gelmesini engelleme yönünden önemli bir araçtır. Bunun yanı sıra camilerde ve mescidlerde düzeni sağlama yani safların düzgün oluşmasını sağlamak için halıların model ya da desenleri etkili olmaktadır. Cami halısı Kars seçenekleri bu ve bunlar gibi pek çok farklı unsur dikkate alınarak özel olarak üretilmektedir.

Kars Cami Halısı Çeşitleri

Cami halıları Kars seçeneklerinde üretilmekte olan halılar için farklı malzeme seçeneği bulunmaktadır. Halı üretiminde kullanılan malzemeler içerisinde en çok kullanılanları yün ve akriliktir. Yün malzeme ile üretilen halılar tamamen doğal şekilde üretilmektedir. Yünün doğal yapısı sayesinde kaliteli ve yumuşak bir dokusu olmaktadır. Yün sağlam ve dayanıklı olması sayesinde de halılar uzun süre kullanılabilir olmaktadır. Nem, rutubet ve güve gibi etkenlerden uzun süre etkilenmemektedir. Aynı zamanda yünün kolay alev almaması da önemli bir etkendir. Yün kaliteli ve uzun ömürlü bir malzeme olmakla birlikte temizliği özen isteyen ve bakımı zor olan bir malzemedir. Aynı zamanda yün halıların fiyatları diğerlerine göre daha yüksek olmaktadır.

Cami ve mescid halıları Kars seçeneklerinde tercih edilen diğer malzeme akriliktir. Akrilik yüne çok benzeyen bir malzeme olarak üretilmektedir. Yani sentetik bir malzemedir. Akrilik halılar yün halılar kadar uzun ömürlü ve dayanıklı olmaktadır. Aynı zamanda nem ve rutubetten etkilenmemektedir. Akrilik halı çeşitleri temizlik konusunda daha avantajlıdır. Kolay şekilde kirlenmemekte ve kir tutmamaktadır. Akrilik malzeme sentetik olması sayesinde daha uygun fiyatla temin edilebilmektedir. Ancak akriliğin yapısı dolayısıyla tüylenme yapabilmesi alerji riskini ortaya çıkartabilmektedir.

Kars Mescid Halıları

Kars mescid halıları, camiler için olduğu kadar mescidler içinde özel halılar üretmektedir. Mesicdler ülkemizde genel olarak binaların alt kısımlarında ya da bağımsız bölümlerinde tercih edilmektedir. Bu sebeple de nem ve rutubet riski yüksektir. Bunu engellemek içinde nem ve rutubetten etkilenmeyen halılar tercih edilmelidir. Kars mescid halısı bu durumu dikkate alarak dayanıklı ve uzun ömürlü halılar tasarlamaktadır. Dayanıklılık ve sağlamlığın yanı sıra mescidler için özel model ve desenler bulunmaktadır.

Online Katalog İçin Tıklayın[wpseo_address show_state=”1″ show_country=”1″ show_phone=”1″ show_phone_2=”1″ show_fax=”1″ show_email=”1″ show_logo=”0″]

2 Responses to Kars Cami Halısı
  1. Kars için 50 metrekare halı alacağız ölçüleri alıp bildirsek kargo ile gönderir misiniz biz burda halıyı yerleştirebiliriz

  2. Merhaba 68.30 Metre cami halısı almak istiyorum camii kars da fiyatını ogrenebilirmiyim tesekkurler


[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir