edirne cami halısı

Edirne Cami Halısı

Edirne ülkemizin en köklü tarihi şehirlerinden birisidir. Osmanlı Devletine başkentlik yapmış bir şehir olarak hem o dönemlerden hem de öncesinden kalma pek çok tarihi eser bulunmaktadır. Bunların yanı sıra Edirne doğal güzellikleri ile dikkat çeken bir şehirdir. Edirne’de İslam Eserleri Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Vakıf Müzesi, Sağlık Müzesi ve Kent Müzesi gibi müzelerde pek çok farklı tarihi eser bulunmaktadır. Bunlarla birlikte Osmanlı döneminden kalma pek çok farklı çarşı, bedesten ve köprü gibi eser Edirne sınırlarında bulunmaktadır. Selimiye Camii, Osmanlı döneminin en önemli ve değerli eserleri arasında yer almaktadır. Bunlara ek olarak Üç Şerefeli Camii, Eski Camii, Darül Hadis Camii, Gazi Mahal Camii, Defterdar Camii, Sittişah Sultan Camii gibi pek çok eski cami misafirlerini beklemektedir. Edirne cami halısı değerli olan tüm camilerimiz ve mescidlerimiz için özel halılar üretmektedir.  Yılların vermiş olduğu tecrübe ile camii halıları konusunda edinilen tecrübe ile halıların özellikleri ve deseni ile ilgili bilgiler üretime yansıtılmaktadır. Cami halısı Edirne seçenekleri farklı model ve seçenekler ile sunulmaktadır.

Camiler İçin Özel Halı Seçenekleri

Camii halıları normal halılardan farklı ürünlerdir. Cami halısı Edirne seçenekleri bu farklılığı bilerek gerekli üretimleri yapmaktadır. Camiler Müslümanlar için ibadet edilecek yeri ifade etmektedir. Camilerde Müslümanlar olarak namaz kılarak ibadet etmekteyiz. Bu sebeple hem camiler hem de cami halıları önemlidir. Özellikle cami halıları dini olarak hüküm ifade etmektedir. Çünkü kılınan namazın geçerlilik şartlarından biri olarak halıların temizliği öne çıkmaktadır. Bunun içinde cami halıları kolay temizlenecek ve zor kirlenecek özellikte olmalıdır. Cami halısı Edirne üretimlerinde dikkat edilen hususlardan bir tanesi olarak halıların uzun süre kullanılabilmesi görülmektedir. Cami halıları özellikle kalabalık alanlarda olan camilerde yoğun şekilde kullanılmaktadır. Bu sebeple de dayanıklı olması ve uzun süre kullanılabilmesi önemlidir. Kullanırken diz yapmaması ve eskimemesi, güneşten etkilenmemesi ve rutubet barındırmaması önem taşımaktadır. Edirne cami halıları, tasarım aşamasında özellikle namaz kılarken saf düzenini sağlayacak şekilde üretilmektedir. Bunu sağlamak amacı ile çizgili ya da düz desenli tasarımlar tercih edilmektedir. Özellikle soğuk alanlarda kullanılmakta olan cami halıları soğuk konusunda yalıtım özelliğini sağlayacak şekilde tasarlanması önem taşımaktadır. Hem ısıtma maliyetleri hem de sağlık açısından önemli bir konu olarak görülmektedir. Cami ve mescit halısı Edirne seçeneklerinden özellikle yün halıları bu konuda ideal ürünler arasında yer almaktadır.

Cami Halı Model ve Çeşitleri

Cami halıları Edirne üretimlerinde camiler için tasarlanmakta olan ürünlerde iki farklı malzeme tercih edilmektedir. Bunlardan birincisi ve en beğenileni yün halılardır. Yün tamamen doğal bir malzemedir. Elde edilmesi ve işlenmesi sürecinde sentetik malzeme kullanılmamaktadır. Yün halılar bu özelliği ile yumuşak ve güzel bir görüntüye sahip olarak üretilmektedir. Bunun yanı sıra yün halılar uzun süre kullanıma uygun olarak dayanıklı ve sağlamdır. Eskime, yıpranma ve iz yapma gibi durumlara karşı daha dayanıklı bir ürün olarak bilinmektedir. Ayrıca yün malzemenin yapısı gereği alev almaya karşı dayanıklı olduğu da bilinmektedir. Bu avantajlarının yanı sıra yün malzeme olarak pahalı olması nedeniyle maliyetleri yükseltebilmektedir.

Cami ve mescit halıları Edirne seçeneklerinde kullanılmakta olan malzemelerden bir diğeri ise akriliktir. Akrilik sentetik olarak elde edilen bir malzemedir. Yapısı gereği yün malzeme ile en çok benzeyen malzeme olarak akrilik görülmektedir. Akrilik dayanıklılık ve sağlamlık konusunda yün kadar uzun ömürlü bir malzeme olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra rutubet ve nem konusunda yünden daha dayanıklı bir malzemedir. Aynı zamanda kolay şekilde kirlenmemesi ve leke tutmaması ile kolay şekilde temizlenmesi sayesinde pek çok alanda tercih edilmektedir. Akrilik malzeme yüne göre daha uygun fiyatlar ile temin edilmektedir. Bu sayede de maliyetlerin düşmesi sağlanabilmektedir. Ancak akrilik halıların ilk kullanımlarında çok fazla tüylenme yapabilmesi olumsuz bir durum olarak görülebilmektedir.

Mescid Halıları

Cami halılarına ek olarak Edirne mescid halısı seçenekleri de mescidler için özel olarak tasarlanan ürünlerdir. Mescidler genel olarak ülkemizde binaların altında ya da bağımsız bir alanda tercih edilmektedir. Bu nedenle de mescid halıları özellikle rutubet, nem ve güve gibi etkenlerden kolay bir şekilde etkilenmeyecek özellikte olması gerekmektedir. Bu durum düşünüldüğünde akrilik halılar Edirne mescid halıları seçeneklerinde en ideal ürünler olmaktadır. Akrilik ya da yün halı çeşitleri mescidler için özel desen ve modeller ile sunulmaktadır.

Online Katalog İçin Tıklayın[wpseo_address show_state=”1″ show_country=”1″ show_phone=”1″ show_phone_2=”1″ show_fax=”1″ show_email=”1″ show_logo=”0″]

One Response to Edirne Cami Halısı
  1. edirnenin her yerine hizmetiniz varmı?


[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir