kocaeli cami halısı

Kocaeli Cami Halısı

Kocaeli’nde çok sayıda eski ve yeni cami bulunduğundan cami halısı Kocaeli şehri için özel ürünler arasında yer almaktadır. 19.yy mimarisini yansıtan Orhan Gazi Camii, 16.yy’a uzanan tarihi ile Fethiye Camii, 14.yy mimari eserlerinden Akçakoca Camii, Mimar Sinan eseri bir külliyenin parçası olan Pertev Mehmet Paşa Camii Kocaeli’nin tarihi yapıları içinde önemli bir yer tutmaktadır. Ayrıca yine Kocaeli merkezinde yer alan İmaret Camii, Bağçeşme Camii, Bizans saray kalıntıları üzerine inşa edildiği söylenen Alaca Mescit, Kaptan-ı Derya Hüseyin Paşa Camisi, Baç Camisi gibi çok sayıda tarihi cami bulunmaktadır. Kocaeli’nin ilçelerinde de tarihi camiler bulunmaktadır. Ayrıca 1950’lerden sonra inşa edilmiş çok sayıda yeni denebilecek cami de şehirde yer almaktadır. Bu camilerden bir kısmı günümüzde ibadete açık haldeyken bir kısmının yalnızca bir bölümü günümüze ulaşabilmiştir. Restorasyon çalışmaları sırasında mimari yapısı bozulan tarihi camiler de bulunmaktadır. Cami yenileme çalışmalarının bir parçası olarak cami halısı Kocaeli tarihi dokusunun korunması için özenli bir şekilde uygulanması gereken bir döşeme ürünüdür. Cami halısı üretiminde uzmanlık ve kalitesi ile deneyiminin ürünü birçok başarılı işe imza atmış olan Sönmez Halı tarafından Gölcük’te yer alan Merkez Bayram Camiinin halıları Sönmez Halı hakkında bilgi edinmek isteyenler için önemli bir referanstır.

Kocaeli şehri yalnızca camilere ev sahipliği yaptığı için ziyaretçi akınına uğramamaktadır. Camilere ek olarak şehirde ülkemizin en büyük hayvanat bahçelerinden biri olan Darıca Hayvanat Bahçesi, Beşkayalar Tabiat Parkı, mağaralar ve anıt mezarlar ile sahil ve koylar gibi görülmesi gereken alanlar fazladır. İstanbul’a yakın oluşu, çalışma ve ticaret olanaklarının fazla oluşu kendisi küçük olan bu şehrin hem nüfusunun hem de ziyaretçilerinin kalabalık olmasına yol açan nedenler arasındadır. Bu nedenle farklı amaçlarla şehirde bulunan ancak camileri kullananlar bulunduğundan cami halısı Kocaeli için her daim önemini korumaya devam etmektedir.

Kocaeli Cami Halıları İçin Göbekli Modeller

Kocaeli cami halısı seçiminde tarihi camilerle modern camiler için farklı seçimler yapılmaktadır. Ayrıca caminin büyüklüğü ve içerisinde bulunan sütunların sayısı da halı modellerini belirlemede etkili olan unsurlar arasında yer almaktadır. Küçük camiler için genellikle sade ya da küçük desenli halılar caminin içinin daha geniş görünmesini sağlamaktadır. Ayrıca iç kısmı geniş olan camiler için göbekli halı modelleri de yaygın olarak kullanılmaktadır. Göbekli Kocaeli cami halıları aynı zamanda caminin orta kısmında kullanılan büyük aydınlatma araçları ile de uyumlu bir görünüm vermektedir. Göbek kısmında farklı desen uygulamaları yapılması mümkündür. Diğer kısımlarda sade renkler ya da çok küçük desenler ve saf çizgisi dışında herhangi bir desene yer verilmeyen göbekli halılar camileri olduğundan daha geniş ve ihtişamlı gösteren modellerdir. Tasarımcılarımız tarafından cami halıları Kocaeli için büyük bir titizlikle tasarlanmakta ve yün ipliklerin yapılması aşamasından itibaren her aşama fabrikamızda gerçekleştirilmektedir. Beğendiğiniz model ile ilgili olarak caminize uygun bir renk seçimi yapmanız da mümkündür.

Kocaeli Mescit ve Camileri İçin Saf Düzenli Halı

Kocaeli mescid halısı modellerine karar verilirken çok sayıda seçenek arasından mescide en uygun olana karar verilirken farklı değerlendirmeler yapılmaktadır. Bu değerlendirme ölçütlerinden biri de mescitte namazların daha düzgün bir saf tutularak kılınmasını sağlamaktır. Saf düzeni birlikte ibadet edilirken dikkat edilmesi gereken hususların başında gelmektedir ve birçok camide tüm uyarılara rağmen düzeltilmesi oldukça zor olan konulardan biridir. Bu nedenle saf düzenini ibadet edenlerin inisiyatifine bırakmamak ve zorunlu bir düzen sağlamak açısından Kocaeli mescid halıları saf düzenini sağlayacak şekilde üretilmektedir. Bunu sağlamak için yapılan uygulamalardan biri halı üzerinde saf sınırını belirleyen bir çizginin bulunmasıdır. Ayrıca seccade biçimi verilerek ya da belirli bir motif sınır olarak kullanılarak da namaz sırasında kişilerin durması gereken yerler işaretlenmektedir.

Halı Seçiminin Önemi

Mescid halısı Kocaeli mescitlerinde temizlik ve düzen sağlayan önemli bir araçtır. Gerek namaz kılmak ve Kuran okumak gerekse gezip görmek amacıyla birçok kişinin kullandığı mescit ve camilerde halı kullanılması oturma ve ibadet etme amacıyla kullanılan alanın daha yumuşak ve rahat olmasını temin etmektedir. Sönmez Halı tarafından üretilen halıların hav yüksekliği fazla olduğundan konforlu kullanım açısından avantajlıdır. Özellikle uzun süre zaman geçirilmesi gerektiğinde halıların sunduğu konfor önemini artırmaktadır. Mescid halıları Kocaeli mescitlerinde aynı zamanda temizliği sağlayan parçalardır. Antibakteriyel özellikli halılar sayesinde cami ya da mescidi kullanan kişilerin taşıyacağı mikropların ve bakterilerin halılar üzerinde barınması ve çoğalması engellenmektedir. Ayrıca cami içinde vakit geçiren kişilerin soğuktan ve hastalıklardan korunmasında da halıların katkısı bulunmaktadır. Tüm bu nedenler ve sayılamayan diğer gerekçelerle halı seçiminin dikkatli yapılmasının ne kadar önemli olduğu anlaşılmaktadır. Kaliteli ve dayanıklı ürünlerin tercih edilmesi her zaman avantajlıdır. Yalnızca düşük maliyete sahip olduğu için kalitesiz ürünler alınması durumunda kısa vadede olmasa dahi uzun vadede birçok sorunla karşılaşılması muhtemeldir.

Online Katalog İçin Tıklayın[wpseo_address show_state=”1″ show_country=”1″ show_phone=”1″ show_phone_2=”1″ show_fax=”1″ show_email=”1″ show_logo=”0″]

One Response to Kocaeli Cami Halısı
  1. Kocaeli Derince’de ki camimiz için iletişim kısmından katalog istedik ilginiz için teşekkürler.


[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir