tokat cami halısı

Tokat Cami Halısı

Camileri ve diğer yapıları ile tarihe tanık şehirlerimiz arasında yer aldığından cami halısıTokat camilerinin yapısını etkileyen önemli parçalar arasındadır. Tokat birçok özelliği ile ülkemizde ilkleri bağrında taşıyan tek şehirdir. Tokat, Zile ve Niksar Kaleleri ile üç kalenin bir arada olduğu tek şehrimizdir. Türk mimarisinin 900 yıllık tarihinin dar bir alanda görülebileceği nadir alanlardan biridir. Tarihi dokusunun yanı sıra iki ırmağın birleştiği bir noktada olması ve yaşayan bir mağara olarak Ballıca’ya ev sahipliği yapması ile doğal güzellikler açısından da ilgi görmektedir. Topçam, Selemen, Batmantaş, Dumanlı ve Boğalı yaylaları kamp yapmak isteyenlerin ilgi gösterdiği yerler arasındadır ve bir kısmının tarihi özelliği de bulunmaktadır. İnsanının ve ikliminin mutedil olması övgüsüne mazhar olan şehir aynı zamanda en eski Anadolu cami örneği olan ve tarihi 11.yy’a dayanan Garipler Camiini barındırmaktadır. Ayrıca şehirde Danişmentliler döneminde inşa edilen Ulu Cami, 15.yy tarihlerine dayandırılan Takyeciler Camii, Ali Paşa Camii gibi tarihi camiler bulunmaktadır. Ali Paşa Camii, 16.yy’dan günümüze kadar orijinal süslemeleri bozulmadan ulaşan tek şadırvana sahip olması yönüyle önem taşımaktadır. Bunlar dışında Tokat’ta bulunan tarihi camiler Behzat Camii, Mahmut Paşa Camii, Hatuniye Camii, Silahtar Ömer Paşa Camisi ve Niksar’da bulunan Ulu Camidir. Görüldüğü gibi Tokat tarihi camiler açısından oldukça zengin bir yerdir ve cami halısı Tokat şehrinin kimlikli yapısına yakışacak ürünlerden seçilmelidir. Sönmez Halı tarafından yapılan cami halısı uygulamalarında malzeme ve işçilikte kalite konusunda gösterilen özen döşenen halıların camiye yakışmasını ve uyum sağlamasını temin etmektedir.

Tokat Mescit Halısı

Tokat yalnızca camiler açısından değil mescitler açısından da zengin şehirlerimizden biridir. Kazancılar Mescidi, Hacı Turhan Mescidi ve Alacak Mescit gibi tarihi mescitlerin yanı sıra günümüz mimarisinin yansıması olan modern mescitleri de barındırmaktadır. Bu nedenle mescid halısı Tokat için cami halıları kadar önem taşımaktadır. Gerek cami halılarında gerekse mescit halılarında en önemli husus döşeme yapılacak alan ile halının gerek malzeme gerekse süsleme açısından uyum içerisinde olmalıdır. Ahşap mescitler için yapılan mescid halıları Tokat şehrindeki ahşap olmayan mescitler için yapılanlar ile aynı özellikte değildir. Halının serileceği zemin döşemesi halının kullanımını ve ömrünü etkileyeceğinden zemin döşemesine uygun özellikte halı tercih edilmelidir. Ayrıca süsleme açısından mescidin değerlendirilmesi halının mescitte estetik bir duruşa sahip olmasını sağlayacaktır. Tokat mescid halıları seçimindebu hususundeğerlendirilmesi özellikle tarihi yapılar için büyük önem taşımaktadır. Klasik mimari anlayışın dışında yapılan modern mescitlerde de halının özel bir tasarıma sahip olması ortamın havasını değiştirecektir.

Yün Halı Niçin Tercih Ediliyor?

Cami halısı Tokat camilerinin sıcak ve temiz kalmasını sağlayan ürünler olarak oldukça önemlidir. Cami ve mescitlerde yaygın olarak yün halı kullanılmaktadır. Sönmez Halı tarafından üretilen halıların yüzde yüz yün olduğunu kanıtlayan çeşitli testler yapılmaktadır. Ayrıca daha yumuşak olması nedeniyle yarı malzemenin akrilik olduğu halılar da Sönmez Halıca üretilmektedir. Tokat cami halıları için yün tercihinde bulunulmasının birtakım nedenler bulunmaktadır.

  • Yün halıların sağlık için daha yararlı olduğu bilinmektedir. Ürettiğimiz yün halılar kalite kontrolleri yapılan ve sağlık için zararlı maddeler ile boyama ve dokuma yapmadığımız özel ürünlerdir.
  • Yün halılar esnek ve dayanıklı olduklarından kısa sürede yıpranmaya maruz kalmazlar ve bu nedenle uzun ömürlüdürler. Cami gibi sık ve yoğun kullanımı olan alanlarda bu özellikler oldukça önemlidir.
  • Yumuşak yapısı camide namaz kılan ya da oturan kişileri rahat ettirmektedir.
  • Sık kullanım alanları için önemli olan bir husus da temizliğin sağlanmasıdır. Yün halılar leke tutmama özelliği ile üretilmektedir ve temizlenmesi kolaydır.
  • Yün halıların farklı renk ve desende olması mümkündür. Sönmez Halıda renklendirme için kullanılan boyalar sağlık için zararlı olmayan niteliktedir.

Cami ve Mescitte Halının Önemi

Cami ve mescitlerin temel fonksiyonu ibadet etmek isteyenlere uygun bir ortam hazırlamasıdır. Bu mekânlarda bireysel ya da toplu ibadet etme olanağı bulunmaktadır.Buralarda ibadet edilirken en önemli beklentilerden biri huzur içinde olmaktır. İbadet alanında nem, koku, kir, aşırı sıcaklık ya da soğukluk olması gibi rahatsız edici durumların varlığı halinde ibadete odaklanmada sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu açıdan Tokat cami halısı camilerde huzurlu bir ortamın oluşmasında etkisi olan ürünlerdir. Uygun özelliklerde seçilmediği takdirde huzurun aracı olması gereken cami halıları Tokat camileri için huzursuzluk kaynağına dönüşebilmektedir. Aynı durum mescitler için de geçerlidir ve döşenecek Tokat mescid halısı koku ve nemi ibadet alanında tutmayacak, zeminden soğuk gelmesini engelleyecek kararında yumuşaklığı ile ibadet kurallarına uygun olmanın yanında rahat etmeyi sağlayacak nitelikte olmalıdır. Ayrıca halıların mikrop barındırmayacak bir özellikte olması cami ve mescitleri kullananların sağlık nedenleri ile tedirgin olmasının önüne geçmektedir. İbadet şartları arasında da yer alan temiz ortamın sağlanması da halıların fonksiyonları ve kullanım amaçları arasında yer alan hususlardan bir başkasıdır.

Online Katalog İçin Tıklayın[wpseo_address show_state=”1″ show_country=”1″ show_phone=”1″ show_phone_2=”1″ show_fax=”1″ show_email=”1″ show_logo=”0″]

One Response to Tokat Cami Halısı
  1. Tokat Erbaa’da ki camimiz için acil alım yapacağız yün halı istiyoruz. Buraya ölçüm ve fiyatlandırma için gelir misiniz ?


[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir