Bolu Cami Halısı

Bolu cami halısı çeşitleri, Bolu’nun tarihini ve kültürünü yansıtan ürünlerdir. Bolu, tarihi milattan öncesine dayanan bir yerleşim yeridir. İlk Türkmen kabileleri 11. yüzyıldan itibaren şehre gelmeye başlamıştır. 13. yüzyılda Anadolu Selçuklularının, daha sonra da İlhanlıların eline geçmiştir. 14. yüzyılın başlarında Osmanlı Devletinin topraklarına katılmış ve sancak merkezi yapılmıştır. Türk ve Müslüman toplumla bu kadar eski bir tanışıklığı olan kent, mimari ve kültürel açıdan mamur edilmiş, yüzlerce eserle birlikte Türk ve Müslüman kimliği adeta ilmik ilmik işlenmiştir. Şehrin çeşitli noktalarında bulunan camiler, şehrin siluetini süslemekte ve yüzyıllardır bir mühür edasıyla ihtişamlarını devam ettirmektedirler. Büyük Camii adıyla bilinen Yıldırım Bayezit Camii, Kadı Camii, Saraçhane Camii, İmaret Camii il merkezinde yer alan tarihi camilerdir. Ayrıca Karacasu’daki Ilıca Camii, Karaköy’deki Karaköy Camii, Mudurnu’daki Yıldırım Bayezit Camii, Kanuni Camii, Samsa Çavuş Camii, Göynük’teki Göynük Gazi Süleyman Paşa Camii, Gerede’deki Yukarı Tekke Camii, Yeniçağa’daki Yeniçağa Yıldırım Camii ise çeşitli ilçelerinde bulunan tarihi camilerdir. Bütün bunların yanında modern camiler ile de Bolu ihtişamlı varlığını devam ettirmektedir. Camiler, ortak kullanım alanlarıdır ve birçok kişinin ayak bastığı, ibadet ve ziyaret ettiği alanlardır. Kendilerine has yapıları ve parçaları vardır. Cami halıları, camilerin en önemli parçalarından birisidir. Cami halıları geçmişten bu güne devam etmiş ve adeta bir cami halısı kültürü oluşmuştur. Cami halısı Bolu camilerinin de ihtişamını artırmakta, ziyaretçilerine huzurlu bir ortam sunmaktadır. Tarihi camilerin dekorunu da tamamlayan Bolu cami halıları zemini soğuğa karşı korumakta, neme ve diğer çevresel faktörlere karşı izole etmektedir. Üretimini yaptığımız cami halısı Bolu ürünleri sayesinde tarihi camilerin tarihi dekoru muhafaza edilirken ibadet edenlerin rahat etmeleri de sağlanmaktadır.

Bolu Cami Halısı Çeşitleri Uzun Ömürlü Ürünlerdir

Halılar daha çok evlerde kullanılır. Fakat camilerin de vazgeçilmezidirler. Üstelik Bolu cami halısı ürünlerinin ev halılarından farklı olması gerekir. Bunun nedeni de daha fazla kullanılması, daha az bakımı yapılması, daha büyük olması gibi nedenlerdir. Fazla kullanılma ve fazla baskıya maruz kalma nedeniyle dayanıklılıklarının daha fazla olması gerekir. Bu da ilmek sayılarının fazla olması ve uygun ürün kullanımı ile mümkün olabilir. Cami halıları Bolu daha çok akrilikten üretilir. Akrilik, neme ve küfe son derece dayanıklıdır. Kullanıma dayanıklı, güneş ışığından etkilenmeyen, yıkama neticesinde renk solması yaşamayan, lekelere karşı üstün direnç gösteren akrilik, cami halısı Bolu üretiminde üstün verim sağlar.

Bolu MescidHalısı İstenen Ebatta Üretilebilir

Ülkemizde Anadolu illerinde yer alan tarihi camilerin birçoğu mescid niteliğindedir. Çok büyük olmayıp, birbirlerine yakın mesafelerde inşa edilmiş, ilk zamanlar mescid olarak adlandırılsa da zamanla hepsinin adı camii olarak birleştirilmiştir. Bolu’da bulunan tarihi camiler için de aynı durum geçerlidir. Bu yüzden cami halılarını mescid halısı olarak adlandırmak da yanlış olmaz. Bolu mescid halısı çeşitlerini birçok farklı model ve renkte üretebilmekteyiz. Ürün zenginliğimiz, camilerin dekorunu bozmadan, tarihi ve moderni birleştirme imkânı sunuyor.  Mescidhalıları,mescidlerin ölçüsüne göre üretilebiliyor ve mümkün olan en az ekleme, parçalama ile monte ediliyor. İbadet edenlerin saf düzenini sağlayacak biçimde yeterli aralık tasarımları veya Bolu camilerinde kullanılan tarihi motiflerin halılar üzerine serpiştirilmiş biçimleri Bolu mescid halıları çeşitlerini süsleyebiliyor.

Bolu Mescid Halıları Zengin Desen ve Motif Seçeneğine Sahiptir

Mescid halılarının ebadı, mescide göre ayarlanıyor. Ölçüm yapıldıktan ve model belirlendikten sonra üretime geçiliyor. Hızlı ve şık biçimde üretimi yapılan mescid halısı Bolu ürünleri, ustaca döşenerek mescidlerin havası değiştiriliyor. Bir ibadetmekânı olan mescidlerin huzurlu ve ferah bir yapıda varlıklarını devam ettirmeleri sağlanıyor. Canlı renkleri, koku yapmayan yapıları mescid halılarını öne çıkarıyor. Cami ve mescidlerin kalabalıklar tarafından kullanılması dolayısıylamescid halıları Bolu modellerinin kolay temizlenebilir olması gerekir. Bizler, son teknolojiyle yaptığımız üretimlerde bütün bunları göz önünde bulunduruyor, Bolu camilerinin en kullanışlı ve en şık halılara sahip olmasını sağlıyoruz. Yılların verdiği deneyimi araştırma ve incelemelerimizle daha ileriye taşıyor, cami ve mescidlerimizi modern halılarla donatıyoruz. Birçok farklı renk, desen ve motif kullandığımız halıların camilerin büyüklüğü, mimarisi ve tasarımı ile uyum içinde olmasını sağlıyoruz. Elbette tercihe bağlı olarak özel tasarımlar ve motif işlemeleri de yapabiliyoruz.

Online Katalog İçin Tıklayın[wpseo_address show_state=”1″ show_country=”1″ show_phone=”1″ show_phone_2=”1″ show_fax=”1″ show_email=”1″ show_logo=”0″]

One Response to Bolu Cami Halısı
  1. Akrilik halılar için ortalama kullanım ömrü nedir bilgi verirseniz sevinirim


[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir