cami halıları

Cami Halıları

Halılar başta evimiz olmak üzere birçok alanın olmazsa olmazlarındandır. Halı kullanılan yerler daha temiz bir izlenim ve düşünceye neden olmaktadır. İnsanlar birçok alana girdiğinde halının verdiği temizlik ve yumuşaklık hissini almak ister. Halılar tercih edilirken de bu özellikler göz önünde bulundurulmalıdır. Halılar gün boyunca birçok lekeye maruz kalabildiği için kolayca yıkanıp temizlenebilmelidir. Halıların dokusuna ve görünümüne de son derece dikkat edilmelidir. Kullanılan malzeme bu durumu oldukça etkilediği için halının hammaddesine göz atılmalıdır. Halıda kullanılan iplik sayısı da kalite ve fiyatında etkili olmaktadır. Camilerde de halı en gerekli malzemelerden biri olduğu için seçilirken cami halı desenleri ve boyutu göz önünde bulundurulmalıdır.

Cami Halıları ve Mescid Halıları

Halı çeşitlerinden cami halılarında da diğerlerinde olduğu gibi birçok özellik yer almaktadır. Camilerdeki halıların temizliği diğer ortamlarda kullanılan halılara göre daha zahmetli olabilmektedir. Bu yüzden camiye halı seçerken buna dikkat edilmelidir. Ayrıca sıklıkla kullanıldığı için ezilmelere ve yıpranmalara karşı da son derece dayanıklı olmalıdır. Kolay iz yapmayacak halılar tercih edilmelidir. Kullanılan iplik türü yıpranmaların süresi ve düzeyinde etkili olmaktadır. Bu yüzden cami halılarında genellikle akrilik kullanılmaktadır. Akrilik halılar görüntü ve doku bakımından yün halılarla benzerlik gösterir. Yün halılardan daha az maliyetli olduğu için tercih edilebilir. Kullanım süresi ve halıdan beklenen performans önceden belirlenerek satın alma işlemi gerçekleştirilmelidir.Akrilik güneş ışığı ve kimyasallar gibi dış faktörlere son derce dayanıklı olduğu için uzun süre kullanılabilir. Akrilik hammadde açısından kolay bulunabildiği için cami halı desenleri gibi çok fazla çeşidi bulunmaktadır.

Cami Halı Desenleri

Camilerde kullanılan halılar birçok yönden diğer halılardan ayrıldığı gibi desen ve görünüş bakımından da farklı modelleri bulunmaktadır. Caminin bütünlüğü ile uyum sağlayabilen halılar tercih edilmelidir. Cami halı desenleriiçinde resim ve baskıların olup olmamasına özellikle dikkat edilmesi gerekir. Dini açıdan ibadete zarar verdiği için bu konuda hassas davranılmalıdır. Halı konusunda belirtilen tavsiyelere cami halısında daha çok dikkat edilerek doğru halılar tercih edilebilir.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir