Cami Halısı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cami halısı, üzerinde ibadet yapılması ve temizliğinin, sağlamlığının hükümleri bulunması nedeniyle önem taşımakta olan bir halı çeşididir. Halılar insanların evlerinde ya da iş yerlerinde kullandıkları, yerlere serilen ve rahat etmemizi sağlamak için kullanılan eşyalardır. Ülkemiz kültürel anlayış olarak evlerimizde yerlerde genel olarak halıları tercih etmekteyiz. Bunun yanı sıra Müslüman toplum olmamız sebebiyle de camilerimizde de cami halıları tercih edilmektedir. Cami halıları, camide ibadetini yapmak üzere gelen kişilerin rahat etmeleri ve ibadetlerini bu rahatlık içinde ve temiz, düzgün bir alanda yapmalarını sağlamak için kullanılmakta olan halılardır. Cami halısı seçilirken halıların desenleri, üretildikleri malzemeleri, maliyetleri ve özellikleri gibi hususlara dikkat edilmelidir.

Cami Halısı Çeşitleri

Cami halıları üretim özelliklerine göre çeşitlendirilmektedir. En önemli nokta olarak halıların üretildikleri malzemelerdir. Cami halısı olarak kullanılan halı çeşitleri genelde yün veya akrilik malzemelerden üretilmektedir.

Akrilik cami halısı, sentetik malzemelerden üretilen ancak doğal yün halıya özelikleri bakımından en fazla benzeyen halı çeşidi olarak bilinmektedir. Akrilik cami halıları olarak, görünüş ve yumuşaklık bakımında yün halılardan hiçbir farkı yoktur. Bu halılar dayanıklı ve uzun ömürlü olmaları nedeniyle pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Akrilik cami halısı, yün cami halısı ile kıyasla daha ekonomik ve az maliyetlidir. Bu sayede de geniş bir kitleye hitap etmektedir. Özellikle küçük ve maddi imkân olarak daha dar imkânlara sahip olan camiler için seçilebilmektedir.  Akrilik cami halıları, kirlenme, küflenme, rutubet ve güveye karşı daha dayanıklıdır. Hemen her camide yaşanabilecek bu olaylar sebebi ile akrilik cami halısı öne çıkmaktadır. Akrilik cami halıları nemi içerisine çekerek içerisinde tutar daha sonra kuruyarak zarar görmez bu sebeple camilerin ıslak yerlerine yakın alanlara uygundur. Güneş ışınlarına karşı dayanıklılığı ve az kir tutması nedeniyle de özellikle çok güneş alan camiler ve yoğun kullanıma uygun halılardır. Olumsuz taraf olarak sentetik malzemeden üretilmiş olması nedeniyle alerjiye neden olabilmektedir. Ayrıca tüylenme sorunu nedeniyle ilk dönemlerde daha fazla süpürme işlemi yapılmalıdır.

Yün cami halısı ise tamamen doğal malzemeden üretilmekte olan halılardır. Diğer tüm halı çeşitlerine göre yün cami halıları uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Bu sebeple çok fazla kişinin giriş çıkış yaptığı camilerde tercih edilmektedir. Görünüş olarak en iyi sonucu yün cami halıları vermektedir. Yünün kaliteli ve yumuşak dokusu nedeniyle hem renkler daha parlak olacak hem de halılar daha rahat olacaktır. Yün cami halıları doğal bir yalıtım malzemesi görevi görmektedir. Yünün özel yapısı sayesinde özellikle soğuk bölgelerdeki camilerde yün cami halısı tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Yün cami halısı aleve karşı diğer ürünlere göre daha dirençlidir. Olumsuz tarafları bakımından yün cami halıları içerisinde üretim aşamasında mutlaka güve engelleyici madde kullanılmalıdır. Temizliği diğer halılara göre biraz daha zahmetlidir. Ayrıca yün malzemenin diğer malzemelere göre daha maliyetli olması nedeniyle halılar daha pahalı olmaktadır. Yün cami halıları da tüylenme riski taşımaktadır.

Cami Halısı Özellikleri

Cami halıları için taşıması gereken en önemli özelliği dayanıklı olmasıdır. Halıların üzerinde ibadet edilecek olması ve fazla kişi tarafından kullanılacak olması sebebiyle mutlaka bu özelliğe dikkat edilmelidir. Yün cami halıları diğer halılara göre daha dayanıklıdır. Bunun yanı sıra kir tutmayacak şekilde üretilmiş olması da önemlidir. Cami halıları muhtemel leke durumlarında kolay temizlenebilecek ve kir tutmayacak malzemelerden üretilmelidir. Cami halıları genel olarak safların düzgün olarak oluşturulabilmesi amacı ile çizgili şekilde tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra çizgiler ile birlikte çiçekli ya da çizgiler ile başka şekiller ile halılar üretilmektedir.

Cami halıları bakımından ülkemizde demirci cami halıları dünyada adından söz ettirmektedir. Demirci cami halısı Manisa’nın Demirci ilçesinde üretilmekte olan özel bir yün halıdır. Demirci cami halıları için kullanılan yünler dokuma öncesinde sıcak yıkama işlemine tabi tutulmaktadır. Bu işlem ile birlikte halılar daha yumuşak ve dayanıklı hale gelmektedir. Demirci cami halısı çeşitlerinde tamamen saf yeni yün tercih edilmektedir. İçerisindeki yağ ve kirden özel yöntemler ile temizlenen halılar sağlığa uygun ve temiz hale gelmektedir. Demirci cami halısı ülkemizde en büyük ve ünlü camilerin içerisinde tercih edilmektedir. Dayanıklılık, alev almama ve kir tutmama gibi özellikleri ile demirci cami halıları tüm camilere tavsiye edilmektedir.

Cami Halılarının Modelleri ve Fiyatları

Cami halıları ile ilgili modeller, çeşitler ve ürün bilgileri cami halısı katalog aracılığı ile edinilebilmektedir. Yapılan yeni camilerde ya da halıları değiştirilmek istenen camilerde katalog üzerinden halılar seçilebilmektedir. Cami halılarında camilerin renk ve desenlerine göre farklı halı seçenekleri kataloglarda görülebilmektedir. Seçilen halılar camilerin metrekarelerine göre özel olarak üretilerek camilere döşenmektedir. Cami halısı metrekare fiyatları ve diğer bilgilere bu kataloglardan ulaşılabileceği gibi doğrudan üretici ile irtibata geçerek de bilgi alınabilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir