Cami Halısında Tecrübeli Eller

Çözgü (arış) iplikleri üstüne ayrı bir desen ipliği ile değişik şekillerde düğüm atılarak, aralarından bir kaç sıra atkı (argaç) ipliği geçirilip sıkıştırılarak aynı yükseklikte veya yer yer farklı yüksekliklerde, kabartmalı olarak kesilmiş, havlı yüzü olan dokumalara “halı” denmektedir. Halı; geleneksel yöntemlerle işlenen, tarihsel-kültürel izler taşıyan el dokuması ve makine halısı olmak üzere iki çeşittir. El dokuması halılar yoğun emek gerektirse de günümüzde halı sektöründe makine halısı daha ön plandadır ve bu işin dünya üzerinde yoğun bir ticareti vardır.

Dünya Ticaretinde Halının Yeri

Birleşmiş Milletler Trademap istatistiklerine göre, dünya makine halısı ithalatında ABD, İngiltere, Almanya, Kanada ve Japonya önde gelen ülkeler olarak yer almaktadır. Söz konusu 5 ülkenin dünya makine halısı ithalatının yaklaşık %40’ına hâkim olduğu görülmektedir. Dünya makine halısı ihracatında önde gelen ülkeler ise Çin, Türkiye, Belçika, Hindistan ve Hollanda’dır. Çin tek başına pazarın %17,7’sini elinde bulundurmaktadır. Türkiye ise Çin’in ardından %15,2’lik pazar payı ile ikinci sırada yer almaktadır.

Ülkemizde Halı

Ülkemizde yakın tarihte kurulmuş olup halı sektöründe önemli bir yer edinen Sönmez Halı özellikle otel, camii ve yurt halısı alanında en önemli bir firma haline gelmiştir. Camii halısı imalat konusunda oldukça zor bir alandır. Çünkü üretilen halının desenlerinin ve renklerinin camiye uygun olması gerekir. Camilerde çok yoğun bir kullanım söz konusudur ve halıların hijyenik olması gerekir.  Ayrıca camiler mekan olarak çok büyük olduğu için ısınma konusunda da sorunlar olabilir.  Bu konuda da cami halısı altı ısıtma sistemi yerleştirilmelidir.Cami halısı kaliteli olursa ve döşenmesi güzel yapılırsa uzun yıllar değiştirilmeden insanlara hizmet edebilir. Bu konuda tecrübeli bir firma ile iş yapmak önemlidir. Bu konuda Sönmez Halı’nın tecrübelerinden faydalanılması için sitemizi takip edebilirsiniz.

 

Online Katalog İçin Tıklayın

[wpseo_address show_state=”1″ show_country=”1″ show_phone=”1″ show_phone_2=”1″ show_fax=”1″ show_email=”1″ show_logo=”0″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir