mardin cami halısı

Mardin Cami Halısı

Mardin ülkemizin en köklü tarihe sahip şehirleri arasında yer almaktadır. Süryaniler, Müslümanlar ve diğer farklı dinlerin huzur içinde yaşadığı şehir olarak bilinmektedir. Tarih olarak çok eskilere dayanması, farklı dinlere ve milletlere ev sahipliği yapmış olması sebebi ile Mardin kültür çeşitliliğine sahiptir. Mardin merkezinde ve güzel ilçelerinde gezilip görülebilecek çok fazla eser bulunmaktadır. Dara Harabeleri, Dayrulzafaran Manastırı, Mor Gabriel Manastırı,Kasımiye Medresesi, Gelüşke Hanı, Mardin Kalesi, Savurkapı Medresesi ve Altınboğa Medresesigezilip görülebilecek yerlerdendir. Bunun yanı sıra Mardin Camisi, Şehidiye Camisi ve Latifiye Camisi en beğenilen cami örneklerindendir.

Cami halısı Mardin seçenekleri en güzel ve en rahat halı seçeneklerinin sunulmuş olduğu halılardır. Halıların dayanıklılıkları, camiler için özel üretilmiş olmaları, desenleri ve modelleri ve uzun süre kullanıma uygun olmaları sayesinde Mardin cami halısı en iyi cami halısı çeşitlerine sahiptir.

Mardin Cami Halısı Özellikleri

Cami halısı Mardin seçenekleri sağlamlık ve uzun ömürlü olmak dikkate alınarak üretilmektedir. Özellikle yoğun alanlarda kullanılan ve üzerinden pek çok kişinin geçtiği cami halılarının sağlamlığı büyük önem taşımaktadır. Bazı günlerde üzerinde yüzlerce kişinin birden ibadet ettikleri halıların sağlamlıklarında bu hususlar dikkate alınmalıdır. Mardin cami halıları için sadece sağlamlık değil dış etmenlerden de etkilenmeme garantisi bulunmaktadır. Güve, nem, rutubet, yangın ve güneş ışıkları gibi dış etmenler halılara zarar vermekte ve zayıflatmaktadır. Cami halıları Mardin seçeneklerinde bu dış etkenlerden etkilenmeyecek halılar üretilmektedir. Ayrıca camii halılarının üzerinde ibadet edilecek olması ve bu ibadetlerde, namaz kılınacak yerin temizliği hüküm ifade ettiği için dikkatli olunmalıdır. Bunun yanı sıra halı desenlerinde göze hoş gelecek, ibadet ederken dikkati dağıtmayacak ve saf düzenini sağlayacak şekilde belirleme yapılmalıdır.

Mardin Mescit Halıları

Camii halısı denildiğinde sadece camiler için üretilen halılar düşünülmemelidir. Ülkemizin pek çok yerinde mescitlerde insanlarımıza hizmet etmektedir. Bu noktada karşımıza Mardin mescit halısı seçenekleri çıkmaktadır. Mescitler genel olarak binaların veya iş merkezlerin alt katlarında yer almaktadır. Bu özelliklerinden dolayı nem ve rutubetten etkilenmeyecek halılar üretilmelidir. Mardin mescit halıları bu durum dikkate alınarak üretilmektedir. Mescitlerde kullanılan halıların koku yapmaması, nem barındırmaması ve ıslaklıktan etkilenmemesi gibi özellikleri mutlaka bulunmalıdır. Mescitlerin havalandırma özellikleri de dikkate alınarak mescit halıları Mardin seçenekleri belirlenmelidir.

Mardin Cami Halısı Çeşitleri

Cami halısı Mardin seçeneklerinde farklı malzemelerden üretilen cami halısı çeşitleri bulunmaktadır. Öncelikle en çok tercih edilen ürünler arasında yün halılar gelmektedir. Yün ipliklerden yapılmakta olan halılar tamamen doğal ürünlerden elde edilmektedir. Yün malzeme olarak kaliteli ve güzel görüntülü bir üründür. Bu sebeple yün ile yapılan ürünler de aynı özelliklere sahip olmaktadır. Yün ürünler doğal bir yalıtıma sahip olmaktadır. Sağlamlığı ve uzun ömürlü olması ile dikkat çekmektedir. Yoğun kullanımın olduğu yerlerde yün halıların uzun süre kullanılabilmektedir. Güveden etkilenmemesi için gerekli ilaçlaması yapıldığında uzun yıllar hiçbir sorun yaşamadan camilerde kullanılabilmektedir. Yün halılar özel ve doğal malzemelerden üretildiği için diğer ürünlere göre daha pahalı olabilmektedir. Ancak yünün yapısı sayesinde rahatlık ve sağlamlık sunması ile verilen parayı hak eden bir malzemedir.

Cami ve mescit halısı Mardin seçeneklerinde akrilik halı malzemeleri de tercih edilmektedir. Akrilik özellikleri bakımından yüne en yakın sentetik malzemedir. Akrilik malzemelerden yapılan halılar yün halılara benzerlik göstermektedir. Uzun ömürlü ve dayanıklı olacak şekilde tasarlanmaktadır. Bünyesinde nem ve rutubet barındırmamaktadır. Özellikle mescitlerde uzun süre kullanmak üzere tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra leke tutmaması ve kolay temizlenmesi sebebi ile pek çok yerde kullanılmaktadır. Akrilik malzemenin sentetik olması sebebi ile bazı kişilerden alerjik belirtiler gösterebilmektedir. Ayrıca ilk kullanımında tüylenme olması sebebi ile temizliğinin ve süpürülmesinin sık aralıklar ile yapılması gerekmektedir. Yün halılar kadar kaliteli bir malzeme olmasa bile akrilik halılar uzun süre kullanılabilecek güzel ürünlerdir.

Online Katalog İçin Tıklayın



[wpseo_address show_state=”1″ show_country=”1″ show_phone=”1″ show_phone_2=”1″ show_fax=”1″ show_email=”1″ show_logo=”0″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir