Osmaniye Cami Halısı

Cami halısı Osmaniye camilerinin tarihi yapısı ve dekoru ile uyum içindedir. Osmaniye, verimli Çukurova topraklarının doğusunda yer alır. İlkçağ döneminden beri yerleşim yâri olan Osmaniye, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, Hitit, Asur, Grek, Roma, Bizans gibi devletlerin egemenliği altında kalmıştır. Daha sonra da Emevi ve Abbasilere geçen bölge, 12. Yüzyılın başlarından itibaren Türk yurdu olmuştur.  Emeviler ile birlikte Müslüman coğrafyası olan topraklar bu dönemden itibaren Müslüman kültürlerine göre imar edilmeye başlanmış, birçok yapı şehrin siluetini süsler hale gelmiştir. Bunların en dikkat çekenleri de camilerdir. Osmaniye camileri üzerinden şehrin nasıl bir gelişim kaydettiğini, etkisi altına girdiği kültürlerin özelliklerini takip etmek mümkündür. Osmaniye camilerinin bir kısmı Anadolu’da nadir rastlanan büyüklüktedir. Ala Camii, Envar-ül Hamit Camii, Selahaddin Eyyubi Camii, Yunus Emre Camii, Mehmet Akif Camii, Sultan Hamit Camii, Kurtuluş Camii, Alibeyli Camii, İhlas Camii gibi birçok camii Osmaniye’nin mührü olmaya devam etmektedir.

Osmaniye Cami Halılarında Kalite ve Estetiği Buluşturuyoruz

Camiler, hem bir ibadet yeri hem de birçok etkinliğe ev sahipliği yapan yaşam alanlarıdır. Her gün onlarca kişi tarafından ziyaret edilir. Şehirlerin tarihi dokusu olan camiler, pek çok unsuru beraberinde barındırır. Bunlardan birisi de cami halılarıdır. Cami halılarına o kadar büyük önem verilmiştir ki uzun zamandır kültürümüzde kendine ait bir yer edinmiştir. Osmaniye cami halısı çeşitleri de aynı biçimde camilerin konforunu arttıran ve zarafetini tamamlayan unsurlardır. Camilerin diğer desenleri, renkleri, boyutları ile orantılı ve uyumlu biçimde seçilen Osmaniye cami halıları, ibadet alanlarını çok daha kullanışlı hale getiriyor ve ibadetler esnasında kişilere rahat, huzurlu bir alan sunuyor. Camilerin tarihi dokusunu muhafaza eden cami halıları, aynı zamanda modern bir hava katıyor.

Osmaniye Camilerine Yaptığımız Uygulamalar

Cami halılarının ev halılarına göre çok daha sağlam ve özel olması gerekir. Çünkü camiler, çok fazla kişi tarafından kullanılır, cami halıları çok daha fazla baskıya maruz kalırlar. Bu yüzden de cami halısı Osmaniye ürünlerinin dokuma sıklığının çok yüksek olması, birçok teste tabi tutulması, en ince ayrıntısına kadar hassasiyetle üretilmesi gerekir. Firmamız bu alanda sahip olduğu deneyim ve kaliteyi cami halıları Osmaniye ürünlerine de yansıtmakta, birbirinden kaliteli cami halılarını kullanıma sunmaktadır. Zaten bu zamana kadar üretim ve döşemesini yaptığımız Kadirli’deki Merkez Fatih Sultan Mehmet Camii ve Kesim Mahallesi Camii, Düziçi’ndeki Gökçayır Mahalle Camii, Sumbas’taki Mehmetli Mahallesi Çiçekli Camii ve Gafarlı Mahallesi Taşocağı Camilerinde cami halısı Osmaniye ürünlerimizi görmek mümkündür. .

Mescid Halıları Akrilik veya Yünden Seçilebilir

Cumhuriyet dönemine kadar küçük ibadet haneler mescid, büyük olanlar cami olarak adlandırılmaktaydı. Fakat Cumhuriyet devrinde tamamı cami adıyla anılmaya başlanmıştır. Osmaniye camilerinin birçoğunun adı da tarihi kaynaklarda mescid olarak geçmektedir. O yüzden cami halılarımızı mescid halısı olarak adlandırmak da mümkündür. Osmaniye mescid halısı çeşitlerimiz, yün ve akrilikten üretilmektedir. Sebebi de bu hammaddelerin hem sağlıklı hem de uzun ömürlü olmasıdır. Yün Osmaniye mescid halıları, parlak renkleri, koku yapmayan yapıları, leke tutmayan ve kolay temizlenen özellikleri ile öne çıkarlar. Akrilik mescid halısı Osmaniye çeşitleri ise neme ve küfe karşı daha dayanıklıdır. Ezilme, yıkama ve her türlü darbeye karşı üstün dayanma gücüne sahiptir. Gerek yün mescid halıları gerekse akrilik mescid halıları leke tutmaya karşı dirençlidir. Gün ışığında solmaya karşı dayanıklıdır. Son derece sık ve kaliteli dokumaları sayesinde herhangi bir aşınmaya maruz kalmadan uzun yıllar dayanacak kalitededir. Üretimini yaptığımız mescid halıları Osmaniye ürünlerini talebe göre üretebiliyoruz. Mescidlerin genel dekoruna uygun renk seçenekleri ile birçok farklı motifi halılar üzerine işleyebiliyoruz. Kubbeli mescidlerde halıya da kubbe uygulaması yaparak mescidlerin altıyla üstünü güzel bir ahenkte buluşturuyoruz. Müşterilerimiz mevcut desen ve motifler arasından tercih yapabileceği gibi kendi tasarımlarının üretilmesini de talep edebilirler. Bunu da rahatlıkla yerine getiriyoruz. Tarihi camilerde klasik cami halısı modellerini olduğu gibi yeni camilerde de modern cami halısı çeşitleriyle donatıyoruz. Osmaniye’nin camilerinin her biri farklı büyüklüktedir. Bizler de üretimini yaptığımız cami halılarını her boyutta üretebiliyoruz. Ürettiğimiz cami halılarının en az ek ile döşemesini gerçekleştiriyor, Osmaniyeli hemşerilerimizin kullanımına sunuyoruz.

Online Katalog İçin Tıklayın[wpseo_address show_state=”1″ show_country=”1″ show_phone=”1″ show_phone_2=”1″ show_fax=”1″ show_email=”1″ show_logo=”0″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir