rize cami halısı

Rize Cami Halısı

Yaylaları, kalesi, anzer balı, rafting yapılan Fırtına Deresi, laz böreği ve hamsili pilavı ile yerli ve yabancı turistlerin oldukça ilgisini çekmesi nedeniyle cami halısı Rize için önem taşımaktadır. Her yıl değişik mevsimlerde birçok turistin ziyaret ettiği şehirdeki camiler hem merkezdeki hem de ilçelerdeki camiler yerli halk ve ziyaretçiler tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır. Yağışların ve nemim oldukça yoğun olduğu şehirde bölgenin mimari yapısı ve yerel özelliklerinin etkisi altında olan camilerde genellikle ahşap ve taşın kullanıldığı camiler bulunmaktadır. Dolayısıyla cami halısı Rize için bu yapısal özelliklerle uyumlu malzemeler kullanılarak üretilmiş olmalıdır. Şehir merkezinde bulunan Kurşunlu Camii, Gülbahar Camii, Orta Camii ve Şeyh Camii bu özellikleri yansıtan yapılar olarak öne çıkmaktadır. Şehirde Osmanlı klasik mimarisini yansıtan İslam Paşa Camii gibi örnekler de bulunmaktadır. Günümüze yakın tarihlerde ise taş ve betonun kullanıldığı, kubbeli camiler yapılmıştır. Şehrin merkezinde olduğu gibi ilçelerinde de cami mimarisinde ahşap ve taş yaygın olarak kullanılmıştır. Buna bağlı olarak cami halısı Rize ilçeleri için de mimari yapı ile uyum arz etmelidir. Firmamız akrilik ve yün cami halısı üretimi yapmakta olup, döşeme yapılacak cami ile ilgili fizibilite çalışması yapılmadan hiçbir zaman uygulama yapılmamaktadır. Rize cami halısı uygulamalarımız içinOvit Yaylası ve Çamlıhemşin Behice Mahallesi’ndeki camiler için üretimini yaptığımız cami halıları güzel örneklerdir.

En İyi Cami Halısının Belirlenmesi

Cami halıları sık kullanılan ve bölgenin iklim özellikleri ile caminin fiziki özelliklerinden etkilenen ürünlerdir. Bu nedenle cami halıları Rize için şehrin bol nemli yapısına dayanıklı malzemelerden yapılmış olmalıdır.Akrilik halılarımız nem ve küfe karşı yüksek dayanıklılık göstermektedir. Ayrıca boyama sırasında güve yemezlik işleminden geçirilen halılarımız güve ve böceklere karşı dayanıklı hale getirilmekte, halı sırtında yapılan apreleme işlemi ise küf ve bakterilere karşı koruma sağlamanın yanında uzun ömürlü ve dayanıklı olmaktadır. Cami halısının üretimine geçilmeden önce firmamız tarafından gerekli hazırlık çalışmaları yapılmaktadır. Caminin yapı özellikleri, şekli ve boyutları dikkatli bir şekilde değerlendirilerek uygun halı boyutu ve şekli belirlenmektedir. Camilerde ahşap malzemenin yaygın olarak kullanıldığı şehir içincamilerin yapısına uygun olarak Rize cami halıları uluslararası alev almazlık standartları çerçevesinde üretilmektedir. En iyi cami halısının belirlenmesi açısından yalnızca kalite standartlarının sağlanmış olması yeterli değildir. Caminin tarihi ve mimari yapısı ile süslemelerine uyum sağlayacak bir desen ve renkte halı modeli seçilmiş olmalıdır. Firmamız akrilik ve yün cami halılarında zengin bir ürün çeşitliliğine sahiptir. Bununla birlikte farklı bir model ve renkte halı talep edildiği takdirde tasarımcılarımız ilgili camide gerekli çalışmayı yaparak talebe uygun üretim için zemin hazırlamaktadır. Model kataloğumuzda yer alan çeşitler içerisinden seçim yaparak yalnızca renk değişikliği yapılmasını da talep etmeniz mümkündür.

Mescit Halılarında Kalite

Cami halılarında olduğu gibi mescid halıları Rizemimari ve doğal yapısına uygun özelliklerde kaliteli malzemeler kullanılarak üretilmektedir. Halının özelliklerini belirlemek üzere gerekli ölçümler titiz bir şekilde gerçekleştirilmekte, üretim aşamasında da malzeme ve halılar birçok teste tabi tutularak kalite standartlarına uygunluk sağlanmaktadır. Özellikle yün halılarımız için, yünlerin sıcak suyla yıkanmasından kurutulmasına, boyanmasından ip yapımına ve dokunmasına kadar tüm aşamaları fabrikamızda yapıldığından gerek malzeme gerekse dokuma kalitesi açısından her husus için firma kalite referansımız geçerlidir. Mescid halısı Rize şartlarında uzun süre kullanılmaya uygun olacak şekilde üretilmektedir. Ayrıca dokuma atkı ve çözgü kalitesi ile metrekareye düşen ilmek sayısı ve hav yüksekliği fazla tutularak ibadetin daha konforlu mekânlarda yapılmasına katkı sağlanmaktadır. Kullanımdan sonra sertleşmenin oluşmaması, hav çekmemesi ve boyaların solmaması için de gerekli işlemler yapılmaktadır. Kirlenmeye maruz kalan ve sık temizlenmesi gereken halılarımız keçeleşme yapmayacak malzemeler kullanılarak üretilmesine de özen gösterilmektedir.

Mescit Halısı Modelleri

Rize cami ve mescitlerinin iç kısmı genellikle ahşap malzeme kullanılarak yapılmıştır. Süslemelerde de ahşabın izlerini yoğun olarak görmek mümkündür. Ayrıca bölgenin dağlık ve dağınık coğrafyasından kaynaklanan sebeplerle birbirine yakın az sayıdaki evde yaşayanların ve daha az kişinin kullanımına uygun olarak genellikle ihtiyacı karşılamaya yetecek kadar küçük ibadet yerleri yapılmıştır.Bu husus değerlendirildiğinde Rize mescid halısı için uygun model ve renklerin seçiminde mekânı daha ferah ve aydınlık gösterecek ürünler arasından tercih yapılması yararlı olacaktır. Halılarımız gerek camiler gerkse mescitler için duvardan duvara dokunmaktadır. Nispeten küçük boyutta olan Rize mescid halıları genellikle göbekli ya da büyük desenli halılar içerisinden seçilmemektedir. Bunun yerine ahşap süslemeler ile uyumlu minik desenler ve sade halılar kullanılmaktadır. Mescitlerde ibadet sırasında düzen sağlamak açısından saflı modeller de kullanılmaktadır. Gerek bireysel gerekse birlikte ibadet edilmesi halinde kıbleye yönelimin tam ve doğru olmasını sağlayan seccade görünümünde modeller de ilgi görmektedir. Seçilen model ve desenle ilgili olarak talebe göre renk değişikliği yapılabilmektedir.

Online Katalog İçin Tıklayın[wpseo_address show_state=”1″ show_country=”1″ show_phone=”1″ show_phone_2=”1″ show_fax=”1″ show_email=”1″ show_logo=”0″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir