sinop cami halısı

Sinop Cami Halısı

Sinop Türkiye’nin en kuzeyinde yer alan şehirlerimizdendir. Deniz kenarı bir şehir olması sebebi ile pek çok doğal güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Bununla birlikte Karadeniz Bölgesinde bulunması hem yeşil zenginliğe hem de mavi güzelliklere sahip olmasını sağlamaktadır. Bunlara ek olarak tarihi yapısı ve farklı kültürlerden geçerek gelen zengin kültürü sayesinde sevilen bir şehirdir. Sinop içerisinde kalesi, tarihi cezaevi, türbe ve müzeleri ve pek çok güzel koyları gezilip görülmeye değecek yerler arasında yer almaktadır. Bunlara ek olarak Alaaddin Camii ve Candaroğlu Türbesi ve Camisi tarihi yapısı ve güzellikleri ile öne çıkmaktadır. Bu güzelliklerin yanı sıra Sinop cami halıları, yılların tecrübe ve bilgisi ile hizmet vermektedir.

Cami Halıları Özellikleri

Camiler içerisinde kullanılacak olan halılar özel olarak bu amaçla üretilmelidir. Camiler içerisinde kullanılacak olan halılar ve bunların temizlikleri dini açıdan hüküm ifade etmektedir. Namaz ibadetinin yapıldığı yer olan camiler mutlaka temiz tutulmalı ve yerler yani halılar her zaman temiz olmalıdır. Bu noktada cami halısı Sinop seçenekleri önemli bir hale gelmektedir. Öncelikle camii halıları kolay kirlenmeyecek ve leke tutmayacak şekilde üretilmelidir. Namazın geçerli olabilmesi için bir şart olan bu husus önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra üzerinde ibadet edilecek ve gezilecek olması sebebi ile cami halıları dayanıklı olmalıdır. Uzun süre kullanılabilir halde olmaları önem taşımaktadır. Sinop cami halısı için önemli noktalardan birisi olarak güve, nem ve rutubet gibi olumsuz durumlara karşı dayanıklı olmasıdır. Bu etkenler halının ömrünü kısaltabilmektedir. Ayrıca nem ve rutubet halıda koku oluşmasına neden olabilmektedir. Bunlara karşı dayanıklı olarak üretilen halılarda koku oluşmamaktadır.Bunun yanı sıra cami halıları için istenilen özellik olarak saf düzenini sağlayabilecek şekilde tasarıma sahip olması görülmektedir. Cami halısı Sinop tasarımları bu hususu dikkate alarak gerçekleştirilmektedir. Halılar özel tasarımları ile düzgün çizgili şekilde üretilmektedir.

Camiler İçin Halı Seçenekleri

Sinop Cami halıları üretiminde kullanılmakta olan birkaç çeşit malzeme bulunmaktadır. Bu malzemeler temel olarak tüm halı üretimlerinde tercih edilmektedir. Bu malzemeler arasından en yoğun olarak kullanılmakta olan seçenek olarak yün öne çıkmaktadır. Yün tamamen doğal ve katkısız bir malzemedir. Yün halılar diğer halı çeşitlerine göre daha dayanıklı ve uzun süre kullanıma uygundur. Cami ve mescit halısı Sinop seçeneklerinde dayanıklılık en önemli konulardan olması sebebi ile yün malzeme halı üretiminde öne çıkmaktadır. Yün halılar yumuşak ve kalın dokusu ile namaz kılma ve oturma sürecinde rahatsızlık duyulmamasını sağlamaktadır. Yün halı çeşitleri kolay alev almaması sayesinde de tercih edilmektedir. Yün malzeme bu özellikleri ve avantajları dolayısıyla diğer ürünlere göre biraz daha maliyetli olmaktadır.

Cami ve mescid halıları Sinop üretimlerinde kullanılmakta olan malzemelerden birisi de akriliktir. Akrilik, sentetik bir iplik çeşididir. Özellikleri bakımından yün ipliklere en fazla benzeyen malzeme olarak öne çıkmaktadır. Dayanıklılık ve rahatlık bakımından yün halılar kadar beğenilmektedir. Akrilik halı çeşitleri yapısı itibari ile kolay şekilde leke tutmayan ve kir barındırmayan ürünlerdir. Bu yapısı ile de yoğun kullanıma uygun halılardır. Kalabalık alanlar ve çok fazla kullanılan camiler için tercih edilmesini sağlamaktadır. Akrilik halıların maliyetlerinin daha düşük olması çok kullanılmalarını sağlamaktadır. Ancak halıların ilk kullanımında çok fazla tüylenme yapabilmesi sebebi ile alerjik rahatsızlığı olanların dikkat etmesi gerekmektedir.

Mescitlere Uygun Halılar

Mescidler temel olarak camiler ile aynı amaçla kullanılan, sadece cami şekline getirilmemiş alanlardır. Sinop mescid halısı seçenekleri içerisinde mescitler için özel halılar bulunmaktadır. Mescitlerin ağırlıklı olarak binaların alt katlarında bulunması sebebi ile nem ve rutubetten etkilenmeyecek olması önem taşımaktadır. İçerisinde nem tutmayacak ve rutubetli ortamlardan etkilenmeyecek koku yapmayacak ürünlerin tercih edilmesi önem taşımaktadır. Sinop mescit halıları seçenek olarak camii ile aynı sayılabilmekle beraber akrilik ürünler daha çok tercih edilmektedir.

Online Katalog İçin Tıklayın[wpseo_address show_state=”1″ show_country=”1″ show_phone=”1″ show_phone_2=”1″ show_fax=”1″ show_email=”1″ show_logo=”0″]

One Response to Sinop Cami Halısı
  1. 12.5 metre en 3.5 metre boyda yün halı ihtiyacımız var Türkeli için bir türlü bulamadık sizi önerdiler. Yün halı olarak almak istiyoruz.


[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir