sivas cami halısı

Sivas Cami Halısı

Farklı tarihi ve kültürel yapıları ile dikkat çeken Sivas’ta yer alan tarihi camiler de ziyaretçilerin ilgisini çekmekte olup cami halısı Sivas için önem verilmesi gereken bir konudur. Sivas eski dönemlerden itibaren çeşitli medeniyetlerin yeşerdiği, her dönemin müstesna yerleşim alanlarından biridir. Günümüzde Anadolu’da hükmetmiş Selçuklular ve Osmanlılar gibi farklı medeniyetlerden izler bulabileceğiniz bir müze görünümündedir. Hüküm süren medeniyetlerin katkısı ile çok sayıda kültürel varlığın miras kaldığı bir şehir olarak öne çıkmaktadır. Eski dönemlerin kültürel hayatını yansıtan medreseler ile ticari geçmişimiz yansıtan kervansaray ve hanlar bugün halen varlığını devam ettirmektedir. Bunun yanı sıra Sivas’ta çok sayıda türbe ve cami yer almaktadır. Eğilen minaresi ile bugün halen il merkezinde ayakta olan Ulu Cami, yine merkezde yer alan Kale Camii, Paşa Camii, Ali Ağa Camii ve Meydan Camii, Divriği ilçesinde yer alan Ulu Cami ve Darüşşifa ile Hisar Camisi tarihi dokuları ve mimarisi ile insanları büyülemeyi sürdürmektedir. Bunca tarihi camiye ev sahipliği yaptığından dolayı cami halısı Sivas için özel olması gereken ürünler arasında yer almaktadır. Sivas’ta bulunan dini yapılar yalnızca tarihi camilerden ibaret değildir. Günümüze yakın dönemde inşa edilen camiler ile çok sayıdaki mescit de ibadet ya da ziyaret kastı ile gelen ziyaretçilere açıktır. Bu nedenle cami halılarının yanı sıra mescid halıları Sivas için önem taşımaktadır. Kaliteli akrilik ve yün cami halıları üretimi yapan firmamız tarihi cami ve mescitlerin de yakın geçmişte inşa edilmiş olanların da estetik görünümüne katkı yapmaktadır.

Cami Halısı Seçimi

Cami halısı kullanımı uzun zamandır ülkemiz camilerinde yaygındır. Halı seçiminde ibadet mekânının ciddiyet ce zarafetini korumanın yanı sıra ibadet kurallarının da esas alınması gerekmektedir. İslam Dini için ibadet yapılacak yerlerde en temel özelliklerden biri mekânın temiz olmasıdır. Bu nedenle mescit ve cami halısı Sivas için öncelik verilmesi gereken konu temizliğin kolaylıkla sağlanabileceği halıların seçilmesidir. İslam kültürünün ibadet yerlerindeki bir başka yansıması ise ibadet edecek kişinin ve ibadet yapılacak alanın temiz olması ile birlikte güzel kokmasıdır. Bu anlayış Sivas cami halısı seçiminin koku yapmayan ürünler içerisinden yapılması gerektiğini ifade etmektedir.

Sağlık ve temizlik dışında Sivas cami halıları için dikkat edilmesi gereken bir başka özellik estetik görünüm ve cami ile uyumdur. Firmamız tarafından üretilen halılar döşeme yapılacak caminin özelliklerine uygun olarak tasarlanmaktadır. Özellikle tarihi yapılarda cami ile uyumun göz ardı edilmemesi doğal dokunun bozulamaması açısından önemlidir. Web sitemizde yer alan renk ve model seçenekleri arasından caminiz için en uygun olanı seçebilir veya firmamızla iletişime geçerek destek alabilirsiniz. Web sitemizde yer alan modelleri değerlendirmek için online halı döşeme uygulamamız döşendikten sonra seçtiğiniz modelin nasıl görüneceği hakkında size fikir verecektir.

Düzen Sağlayan Cami Halıları

Mescit ve cami halıları Sivas için tarihi yapıyı bozmamak açısından önemli olduğu kadar içerisinde çok sayıda kişi aynı anda ibadet ederken düzeni korumak açısından da önem taşımaktadır. Bunu sağlamak için cami ve mescid halısı Sivas içinsaf düzeninisağlamaya olanak veren modeller içerisinden seçilmektedir. Ürettiğimiz çok sayıda model ve desen arasından saf çizgisi olanları tercih ederek cami ya da mescidinizde daha düzenli bir görünüm elde edebilirsiniz. Saf çizgisi olan modellerimizden tek renkli ve sade olanları tercih edebileceğiniz gibi, kendinden desenli ya da farklı renklerle kontrast yakaladığımız değişik desenlerde modellerden caminin iç dekorasyonu ile uyum içinde olanları tercih edebilirsiniz.

Caminin Yapısına Uygun Halı Üretimi

Firmamız Sivas mescid halıları ve cami halılarını, modelin belirlenmesinin ardından döşeme yapılacak alanın yapısına ve büyüklüğüne uygun olacak şekilde özel olarak üretmektedir. Kataloğumuzda yer alan modeller için renk seçiminde değişiklik talep edebilir ve en estetik cami halısının üretilmesi için katkıda bulunabilirsiniz. Firmamız tarafından üretilen halılar özellikle büyük camiler için renk bütünlüğünü korumak açısından yarar sağlamaktadır. Cami veya mescidin inşaat malzemesini, nem tutma özelliğini ve kullanan kişi sayısını göz önünde bulundurarak Sivas mescid halısı ve cami halısı seçimlerinizi, kaliteli iplik kullanarak ve çok sayıda testten geçirerek ürettiğimiz yün halı veya akrilik halıdan yana kullanabilirsiniz.

 

Online Katalog İçin Tıklayın[wpseo_address show_state=”1″ show_country=”1″ show_phone=”1″ show_phone_2=”1″ show_fax=”1″ show_email=”1″ show_logo=”0″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir