cami halıları

Yün Halı

 Eskilerden günümüze kadar gelen halı dokumacılığı özellikle göçebe yaşayan Türk halkı için yıllardır hayatlarında önemli bir yere sahip olagelmiştir. Hala büyük önem taşımakta olan halılar sayesinde bir ev gözümüze tam anlamıyla yaşanılacak bir yuva olarak gözüküyor. Genel olarak halısız cami bulmayacağınız ülkemizde, halıların en kıdemlisi olan yün halı ise diğer halılar arasında en kıymet verilen halıların başında gelmektedir. Bunun en büyük nedenlerinden biri de yün halılar elyaf halılar içinde en pahalı olan halılaradır. Bu yüzden de lüks halı veyahut da parça halılarda kullanılmaktadır. Yün elyaf genellikle yumuşaklık hissiyatı yaşattığından beğenilmektedir. Fakat yün bir halı satın alırken mutlaka dikkat edilmesi gereken bir nokta da halının yoğun olduğundan emin olunmasıdır. Yine en nitelikli elyaf olarak bilinen yün leke koruması konusunda performansı sağlıksız polyamid elyafa göre çok daha yüksektir.

 Aşınmaya Dayanıklı Yün Halı

 Halıların üretilmesinde şimdiye kadar bilinen en nitelik sahibi olan yün, oldukça iyi bir aşınma derecesine sahip olmaktadır. Bu yüzden de oldukça dayanıklı ve esnek bir yapıya sahiptir. Alevlenmeye karşı da yüksek direnç gösteren yün halı statik enerji üretmez. Kaliteli bir malzeme olan yün sayesinde satın aldığınız bir halıyı uzun yıllar kullanabilme garantisini de yanında almış olursunuz. Ayrıca kişilerin sağlığı içinde oldukça faydalı olan bu halılar sayesinde ısı yalıtımı sağlamanın en kolay ve yumuşak yolunu da sağlamış olacaksınız. Kullandıkça eskimek gibi bir derdinin olmayacağı bu halılarda yün yoğunluğu fazlaysa halılarınızın çocuklarınıza bile kalacağını garantileyebiliriz. Yün halıları kullananlarda ekstra hissedilen yumuşaklık hissi ve bu hissiyatın zaman içinde kalıcılığının sağlanmasıyla vereceğiniz paraya değeceğinden emin olabilirsiniz.

 Kaliteli Yün Halı 

 Eğer bir halı satın almak istiyor ve bunun malzemesinin de yünden olmasını istiyorsanız, halı satın almadan önce bir kaç ince noktaya hakim olmanız gerekmektedir. Uzun yıllar halınızı kullanabilmek adına oldukça önemli bir adım olan halı seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk şey mutlaka bildiğiniz ve referans aldığınız yerlerden halı alışverişi yapmanız. Bu sayede hem siz verdiğiniz paranın emin ellerde olduğundan emin olabilir hem de en kaliteli yün halı sahibi olacağınızı bilirsiniz.

 İlk dikkat edeceğiniz nokta halınızın materyali hakkında bilgi sahibi olmanızdır. Sıklıkla kullanılan akrilik ve polipropilen veyahut naylon ve polipropilenden oluşan halılar lekelenmeye karşı açık olmalarıdır. Bu sayede kolayca lekelenen halılarınızın temizliği de bir hayli zor olmaktadır. Özellikle çocuklu ya da evcil hayvan olan evlerde lekelenme sorunu en büyük sorunlardan biridir.

 Kaliteli yün halı duruşu ve renkleriyle rahatlıkla kendisini belli eder. Renkleri parlak, koku yapmayan, leke tutmayan ve kolay temizlenme özelliğine sahip olan yün halılar ayrıca aşınmaya karşı da son derce dayanıklı olan halılardır. Yine hakiki yün halının diğer halılar karşısında tutuşmaya ve alev almaya karşı çok daha dirençli olması çıkabilecek herhangi bir yangında sizin kurtarıcınız olacaktır. Ayrıca yün halılar fazla nemi alarak gerektiğinde de geri verebilme özelliğine sahiptirler. Yün halıların serili olduğu ortamlarda ve kapalı olan yerlerde havanın kurumasını önleyerek nemli kalmasında da yardımcı olmaktadırlar. Ses yalıtımını da çok iyi bir şekilde sağlayan yün halıların toz tutmama özelliği de mevcuttur. En kolay temizliği hakiki beyaz sabunla yaparak güzel sonuçlar alıp parlak renklere kavuşacağınızdan emin olabilirsiniz. Elyafının sıklığı ne kadar fazlaysa o kadar yün içeriğinin bulunduğu halılardan satın alarak uzun yıllar kullanma imkanına da sahip olmuş olursunuz.

Online Katalog İçin Tıklayın

[wpseo_address show_state=”1″ show_country=”1″ show_phone=”1″ show_phone_2=”1″ show_fax=”1″ show_email=”1″ show_logo=”0″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir